En iyi çamaşır kurutma makineleri 2022

en iyi çamaşır kurutma makineleri

Çamaşır kapasitesi, ekstra özellikler, kontroller, tasarım ve akıllı özelliklere kadar, yeni bir çamaşır kurutma makinesi satın almadan önce bilmeniz gerekenleri açıklayacağız. En iyi çamaşır kurutma makineleri kıyaslamasını yapacağız

Çamaşır kurutma makineleri, çamaşır makineleri kadar gösterişli değildir. Yine de yaptıkları görev, evde rahat bir şekilde yaşamak için hayati önem taşıyor. Ve kurutucular eskisi kadar basit, hacimli ancak sıkışık makineler değil. Günümüzün kurutucu modelleri daha geniş, enerji tasarruflu. Hatta bazıları akıllı, bağlantılı özelliklere sahiptir.

Dolayısıyla, eski bir kurutucunuzu değiştirmeye veya ilk çamaşır kurutma makinenizi satın almaya hazırsanız, doğru yere geldiniz. Bu kılavuz, özel çamaşır ihtiyaçlarınıza uygun bir satın alma işlemi yapmak için ihtiyacınız olan bilgileri sunmaktadır.

Sayfa İçeriği

Doğru kurutucu tipini seçmek


Yeni bir kurutucu satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Maksimum ne kadar ödemek istiyorsunuz? Her ay TRT’ye ne kadar katkı payı ödemek istiyorsunuz? Ne kadar yeriniz var? Kurutucunun görünümü sizin için ne kadar önemli? Kurutma makinenizin ne tür özelliklere sahip olmasını istersiniz?

Bu kılavuz tüm bu açıları kapsayacaktır, ancak önce eviniz için en iyi kurutucu tipini belirlemeniz gerekir. Neyse ki, sadece iki seçenek var ve çoğu durumda karar oldukça kolay olacak.

Elektrikli mi yoksa gazlı bir model mi almalısınız?


Buzdolabınız dışında, evinizdeki hiçbir şeyin kurutucunuzdan daha az enerji kullanmaz ve bu hem elektrikli hem de gazlı modeller için geçerlidir. Bununla birlikte, her bir kurutucu tipinin enerjiyi kullanma şekli ve maliyeti üzerinde büyük bir etkisi olabilecek farklılıklar vardır. Bu farklılıkları anlamak, bilinçli bir karar vermenin anahtarıdır.

Tüm kurutucular, merkezi bölmeyi veya tamburu döndürmek için elektrik kullanır ve giysilerinizi kurutma boyunca hareket halinde tutar. Elektrikli kurutucular ayrıca, makineye sürekli olarak sıcak hava üfleyen ısıtıcıya ve fana güç sağlamak için elektrik kullanır. Gaz kurutucular, bu bileşenlere doğal gaz veya propan kullanarak güç sağlar. Önden biraz daha pahalıya mal olurlar, ancak daha hızlı ısındıklarından, çalıştırılmaları da biraz daha az maliyetli olabilmektedir. Tabii ki bu, bölgenizdeki enerji oranlarına ve aynı zamanda yılın zamanına bağlıdır, bu nedenle bir şekilde veya diğerini taahhüt etmeden önce biraz araştırma yapın.

Doğru kapasiteli kurutucu seçimi

Çamaşır makineniz ile uyumlu bir kurutucu almanız tabi ki en doğru karar olarak görülebilir. Çamaşır makinenizin 8 kg kapasiteli olması, kurutucunuzunda 8 kg lık bir model olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre yıkanılan çamaşırların ortalama ağırlığı 3,5 kg’ı geçmediği görüldü. Bu tabiki her seferinde 3,5 kg çamaşır yıkadığınız anlamına gelmez. Kullanım alışkanlıklarınızı iyi hesaplayıp ona göre kurutucu seçmenizde fayda var. Çünkü 8 kg’lık bir çamaşır kurutma makinesine her seferinde 3-5 kg çamaşır koyduğunuzda kuruyan sadece çamaşırlarınız değil cüzdanınız da olmakta.

Önemli olan bir diğer husus ise kurutucunuzu seçerken mevcut kullanmakta olduğunuz çamaşır makinenizi yakın tarihte yenisiyle değiştirip değiştirmeyeceğiniz. Kullanmakta olduğunuz çamaşır makinesini daha büyük kapasiteli olan ile değiştirdiğinizde kurutucunuzun buna ayak uydurabiliyor olması gerekir.

Doğru boyutta çamaşır kurutucusu seçimi

Kapasiteye karar verdiniz mi? İyi. Şimdi çamaşır odanıza ve banyonuza sığacağından emin olmanın zamanı geldi. Isı boşluğu ve arkadaki borular/kablolar için her iki tarafa en az 5 cm eklediğinizden emin olarak alanınızı ölçün. Çoğu tam boyutlu kurutucu, 75 cm’den daha az genişlikte, 60 ila 90 cm derinlikte ve 90 ila 110 cm yüksekliktedir.

Örnek kurutucu : Bosh WQG242A0TR
En iyi çamaşır kurutma makineleri

Farklı bir çözüm yolu ararsanız istifleme seti kullanabilirsiniz. Bu size banyonuzda veya çamaşır odanızda büyük bir alan kazanmanızı sağlayacak yoldur.

Çamaşır kurutma makinesi itifleme seti

Fonksiyonlar neler olmalı?

En iyi çamaşır kurutma makineleri seçerken dış görünümüne önem verdiğiniz kadar fonksiyonları da sizin için önemli olmalı. Uzaydan gelmiş bir kurutucuyu andıran makinenin fonksiyonları sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Gecikmeli başlatma

Çamaşır kurutucunuzu elektrik ücretinin düşük olduğu saatlerde kullanmak isteyebilirsiniz. Gece veya sabaha karşı çalıştırmak isteyebilirsiniz. Sabahları kuru ve taze giyisilerle güne merhaba demek gerçekten çok iyidir. Bu sebeplerden ötürü makinenizi bir zamanlama foksiyonunun olup olmadığına dikkat edin.

Sağ mı Sol mu?

Düşünülmesi gereken bir diğer temel özellik de menteşedir. Kurutma makinenizin kapağının solda mı yoksa sağda mı açılmasını istersiniz? Hemen hemen tüm modeller seçim yapmanıza izin verecektir. Alacağınız markanın bunu destekleyip desteklemediğinden emin olun.

Buhar teknolojisi

Kurutucu teknolojisindeki en popüler son gelişmelerden biri, buharlı temizleme döngülerinin eklenmesi olmuştur. Buharlaştırılmış suyun gücünden başka bir şey kullanmayan bu kısa döngüler, giysilerdeki hafif lekeleri ve kokuları giderebilir. Hatta bazı buharlı temizleme döngüleri, kırlentler ve çocuk oyuncakları gibi önceden yıkanamayan eşyaları sterilize etmenize bile olanak tanır. Kırışıklıkları gidermek için de iyi bir iş çıkarıyorlar.

Hızlı kurutma

120 dakika kurutma işlemi için beklemek zor geliyorsa zamanlayıcı programı bulunan modellere yönelmeniz faydalı olacaktır.

Tablo 7.000-11.000 TL arasındaki en iyi çamaşır kurutma makineleri ile oluşturulmuştur. (Tablo oluşturma tarihi 16.01.2022)

Marka/ModelKapasiteEnerji BoyutHızlı KurutmaSmartGürültü SeviyesiZamanlayıcıFiyat
Samsung DV8000T9 kg600 x 850 x 610 mm35 dk.wifi62dBAEvet10.777 TL
Bosh WQG242A0TR9 kg842 x 598 x 599 mm64 dBA10.299 TL
Siemens IQ5009 kg842 x 598 x 599 mm40 dk.64 dBA10.976 TL
Beko KM 999 kg654 x 597 x 846 mm64 dBAEvet8.109 TL
Arçelik 920 KMW9 kg653 x 598 x 846 mmwifi66 dbAEvet8.109 TL
Vestel KMI 97019 kg596 x 845 x 608 mm65 dBAEvet7.249 TL
Profilo KM8351CTR8 kg 842 x 598 x 599 mm40 dk.65 dBA7.954 TL

Alman devi beyaz eşya markalarını merak ediyorsanız yazımız tam size göre! Alman beyaz eşya markaları

Amazon Alexa ve Google Home gibi sanal asistanlar da çamaşırhaneye giriyor. Şu anda, GE’nin Geneva yeteneği, “Alexa, Geneva’ya kıyafetlerimin kuru olup olmadığını sor” diyerek Alexa’ya kurutucunuzun durumunu sormanıza izin veriyor. Ek olarak, “Alexa, Geneva’ya yuvarlanmaya devam etmesini söyle” diyebilirsiniz ve asistan, çamaşırlarınızı biraz daha uzun süre döndürmek için uyumlu GE kurutuculara komut verecektir. Yardımcı bağlantılı çamaşır yıkama ürünleri sunan diğer cihaz üreticileri arasında LG (Google, Alexa) ve Kenmore (Alexa) bulunur.

Teknolojiyi yakından takip eden biriyseniz ve takibinize kurutucunuzu kullanırken bile devam etmek istiyorsanız aradığınız ürün General Electric markası altında bulunuyor.

Wifi Bağlantısı sayesinde gerçek zamanlı bildirimler ve güncellemeler alırken çamaşırlarınızı her yerden başlatın, durdurun ve izleyin. Gerçek zamanlı geri bildirim, optimize edilmiş performans, uyarılar ve daha fazlası için WiFi’ye bağlanabilir ve uygun platformaları kullanarak kurutucunuza sesli komut verebilirsiniz.

Alman devi beyaz eşya markalarını merak ediyorsanız yazımız tam size göre! Alman beyaz eşya markaları

En iyi Çamaşır Kurutucu Markaları

Dünya genelinde en çok satan markaları ayrı bir bölümde incelemek faydalı olacaktır.

General Electric

Kurucuları arasında Thoman Edison’un da bulunduğu, 1800 lü yılların sonlarında kurulan Amerikan firmasıdır. GE’ nin önde gelen çamaşır kurutucu modelleri;

GE® 7.8 cu. ft. Capacity Smart Front Load Electric Dryer with Steam and Sanitize Cycle Model #:GFD65ESPNSN

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ge-kurutucu.jpg
General Electric Çamaşır Kurutucusu

Teknolojiyi yakından takip eden biriyseniz ve takibinize kurutucunuzu kullanırken bile devam etmek istiyorsanız aradığınız ürün General Electric markası altında bulunuyor.

Wifi Bağlantısı sayesinde gerçek zamanlı bildirimler ve güncellemeler alırken çamaşırlarınızı her yerden başlatın, durdurun ve izleyin. Gerçek zamanlı geri bildirim, optimize edilmiş performans, uyarılar ve daha fazlası için WiFi’ye bağlanabilir ve uygun platformaları kullanarak kurutucunuza sesli komut verebilirsiniz.

Amazon Alexa ve Google Home gibi sanal asistanlar da çamaşırhaneye giriyor. Şu anda, GE’nin Geneva modeli, “Alexa, Geneva’ya kıyafetlerimin kuru olup olmadığını sor” diyerek Alexa’ya kurutucunuzun durumunu sormanıza izin veriyor. Ek olarak, “Alexa, Geneva’ya kurutmaya devam etmesini söyle” diyebilirsiniz ve asistan, çamaşırlarınızı biraz daha uzun süre döndürmek için uyumlu GE kurutuculara komut verecektir. Yardımcı bağlantılı çamaşır yıkama ürünleri sunan diğer cihaz üreticileri arasında LG (Google, Alexa) ve Kenmore (Alexa) bulunur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hey-google.jpg

Kurutmanın sonuna doğru hafif bir sisle statik yapışmayı önleyebilirsiniz. (Reduce Static Teknolojisi). Yaygın ev bakterilerini öldürmek için tasarlanmıştır. Giysileri uygun sıcaklıklarda sterilize eder. Dahili nem sensörü sayesinde kurutma sırasında sizi uyararak giyisinizin istediğiniz kuruluğa (ütü veya dolap kuruluğu) geldiğini haber verir.

LG

LG 9-Cubic-Foot Smart DLEX9000V Electric Dryer

LG kurutucu

DLEX9000V, havlular, yatak takımları ve narinler gibi içerikler için özel ayarın yanı sıra kumaşları sterilize etmek veya kırışıklarını gidermek için Buharlı Hijyenik ve TurboSteam gibi programları içeren 14 döngüye sahiptir. Ayrıca kuruma süresini belirlemek için bir yükteki nem seviyelerini algılayan bir Sensör Kurutma moduna da sahiptir. Bu model Wi-Fi özelliklidir, böylece kurutucuyu nerede olursanız olun izlemek ve kontrol etmek için LG’nin ThinQ uygulamasını kullanabilirsiniz.

Whirlpool

Whirlpool 7-Cubic-Foot WED5000DW Electric Dryer

Whirlpool kurutucu

Birden fazla sıcaklık ayarına (düşük, orta ve yüksek, artı ısıtmasız seçeneği) sahiptir ve nemi algılayarak buna göre otomatik olarak kuruyan bir AccuDry sistemine sahiptir.

Ancak derecelendirmemizdeki diğer modellerin aksine, buhar veya hızlı kurutma ayarları, ters çevrilebilir bir kapı veya Wi-Fi bağlantısı gibi ekstra özelliklere sahip değildir. Yalnızca beyaz renkte mevcuttur, makinenin önünden aşağı çekilen bir engel kapısı ve arka paneldeki kadran kontrolleri vardır. Ayrıca derecelendirdiğimiz modellerin en düşük kapasitelerinden birine sahiptir. Listemizde olma amacı uygun fiyata çamaşırlarını güvenle kurutabilecek bir makine olmasıdır.

Speed Queen

7 Cu. Ft. 8 -Cycle Electric Dryer

Speed Queen Kurutucu

Bu 2021 Temizlik Ödülü sahibi, inatçı evcil hayvan tüylerini kurutmanın yanı sıra temizlemede de bir profesyoneldir. Evcil hayvan tüylerini yıkamadan önce almak zahmet verici olabilir ancak Speed Queen DR7 ile hayat biraz daha kolaylaştı. 10 dakikalık evcil hayvan döngüsü, yıkanmadan önce kuru çamaşırlardan saçları çekerek derinlemesine temizler, böylece artık makinenizden yapışan saçları toplamaya çalışmak zorunda kalmazsınız. 7 CU. Ft. kapasiteli kurutucu, kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olan bir buhar işlevine ve ağır kurutma ve hızlı kurutma dahil olmak üzere 8 önceden ayarlanmış kurutma programına sahiptir. Kurutucu, eşyaları kolayca yükleyip boşaltabilmeniz için ters çevrilebilir bir kapı ve iç aydınlatma içerir.

Fırsat Ürünü

Miele WV 780 WP Passion 9 kg A+++ Mtouch Kurutma Makinesi – Fiyat Performans Lideri!

Yazımızı kaçırılmayacak bir fırsat ürünü olan Miele kurutma makinesini tanıtmadan bitiremezdik. 51.590 TL lik fiyatıyla bütçenizi sarsmadan doğrudan yıkıma uğratacak fiyata sahip makinenin görünüşü ise 1989 model Arçelik çamaşır makinesini andırmakta.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.