En İyi Bira Markaları : Dünya Geneli En Çok Tüketilen 24 Marka 2022

En iyi bira markaları

Bira tüm dünyada sevilen bir alkollü içecektir ve hatta bazı ülkelerde kültürün bir parçasıdır. Dünya genelinde en iyi bira markaları birayı çok seven ülkelerde üretilmektedir. Örneğin Çek Cumhuriyeti, pilsner’in anavatanı olarak ünlüdür ve Çekler 2020 yılında kişi başına 143.3 litre bira içti. Diğer bira başkentleri Avusturya, Almanya ve İrlanda’dır.

Sayfa İçeriği

Çok Satan Bira Markaları

Snow (Çin)

Çin’li Snow Bira

Snow, dünyanın en çok satan birasıdır ve ilginçtir Çin dışındaki çoğu insan onu hiç duymamıştır. Bu biranın kökenleri Liaoning Eyaleti, Shenyang şehrindedir ve beyaz köpüklerinden dolayı adlandırılmıştır.

2017 yılında 101 milyon hektolitreden fazla bira satıldı ve bu, dünya çapında satılan Budweiser miktarının iki katıydı. Snow birası, Çin bira pazarının neredeyse %30’una hakim.

1993 yılında piyasaya sürülen bira, nispeten kısa bir pazar geçmişine sahiptir. Kuzey-Doğu Çin’de büyük bir popülariteye sahip olmasına rağmen, çoğunlukla Pekin’de üretilmektedir.

Snow ağırlıklı olarak Çin’de satılmaktadır, burada sadece 120 kaloriye sahip olmasının yanı sıra ucuz ve kolay içimli olması tercih edilmektedir.

Budwieser (Amerika)

Amerika’lı Budwieser

Budweiser, ülke genelinde azalan satış rakamlarına rağmen, ABD’de popüler bir bira markası dır.

Budweiser, Belçika bira devi AB InBEV’in amiral gemisi markalarından biri, diğeri ise Bud Light’dır.

Budweiser veya diğer adıyla biraların kralı, 2001 yılında Amerikan bira içenler arasında en üst sırada yer almak için Bud Light markasını da piyasaya sürdü.

AB InBEV, Budweiser’ı Çin, Güney Afrika ve Avustralya gibi diğer pazarlarda satıyor. Şirket, gelişmekte olan pazarlarda Budweiser’ın büyümesini artırmak için pahalı bir 2018 FIFA Dünya Kupası kampanyası yürüttü.

2017 yılında 29,2 milyon hektolitre olan satış hacmini yakaladılar.

Tsingtao (Çin)

Çin’li Tsingtao

Tsingtao birası, Çin bira pazarının %15’ine sahiptir ve satış hacmi 2020’de 49 milyon hektolitre olmuştur.

Üretim tarihi, Çin şehri Qingdao’nun kısa ömürlü Alman işgaline kadar uzanıyor. Almanlar, Laoshan kaynağından maden suyu çektiler ve bir pilsner yapmak için geleneksel demleme yöntemlerini kullandılar.

Tsingtao Çin dışındaki en popüler Çin bira markasıdır ve dünya çapında 70’den fazla ülkede satılmaktadır. Bira fabrikası, Tsingtao birasını tanıtmak ve bira kültürünü yaygınlaştırmak için her yıl Qingdao Uluslararası Bira festivalini düzenlemektedir.

Skol (Brezilya)

Brezilya’lı Skol

Skol, dünyanın en çok satan 5. birasıdır. İsveçli adı, şu anki en büyük pazarı Brezilya’da olmasına rağmen, biranın İskandinav ilhamını ima ediyor.

Bira ilk olarak İskoçya’nın Alloa kentinde, İsveç kaynaklı ekipmanlarla Ind Coope bira fabrikaları tarafından üretildi. 2020 yılında yaklaşık 35,1 milyon hektolitre bira satıldı.

Skol, diğer bölgelerde farklı markalar tarafından üretilip pazarlanmasına rağmen, Brezilya birası olarak tanınmaktadır. Carlsberg, Güney Amerika ve Afrika dışında dünya çapında bira üretme ve dağıtma lisansını elinde tutuyor.

Bira Romanya, Türkiye, Çin, Singapur ve Malezya’da satılmaktadır. Unibra, birayı Afrika’da Ruanda, Burundi, Angola ve Madagaskar gibi ülkelerde satıyor.

Heineken (Hollanda)

Hollanda’lı Heineken

Heineken, belki de dünyanın en tanınmış bira markalarından biridir ve kırmızı yıldızla dikkat çeken yeşil bir şişede satılmaktadır.

Bu Hollanda birası Heineken International tarafından üretilir ve 170’den fazla ülkede satılır. 2020 yılında tahminen 34,3 milyon hektolitre Heineken satıldı.

Heineken’in tarihi, varlıklı annesini Amsterdam’daki De Hooiberg bira fabrikasını satın almaya ikna eden Gerard Adriaan Heineken adlı bir bira üreticisiyle başladı.

Heineken, gevrek ve unutulmaz bir tat elde etmek için ‘Yeast A’yı kullandı ve fermantasyon tekniğini uzmanlaştırdı. Bu kalite Paris ve Amsterdam’da bira madalyaları kazandı.

Bugün Heineken, pazarlama stratejileri sayesinde dünya çapında popülerliğe sahiptir. Reklamları şaşırtıcı sürprizlerle ünlüdür ve UEFA Şampiyonlar Ligi gibi ünlü spor etkinliklerine sponsorluk yapar.

Harbin (Çin)

Çin’li Harbin

AB InBEV’in sahibi olduğu Harbin, Çin’deki en eski bira markasıdır. Şirket, birayı Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarına tanıttı, ancak ABD’deki etnik Çin süpermarketlerinde bulma konusunda daha fazla.

Bu soluk bira %4,8’lik bir abv’ye sahiptir ve şu anda Çin’de bin yıllık bir içecek olarak pazarlanmaktadır.

En iyi Bira Markaları arasında gösterilen Harbin, bira düşkünü 18-29 yaşındaki Çinli erkekleri çekmek için e-Spor etkinliklerine sponsorluk yapıyor. Markanın yıkıcı pazarlama stratejileri, 2020’de 29,9 milyon hektolitre Harbin sattığı için işe yarıyor gibi görünüyor.

Corona (Meksika)

Meksika’lı Corona

Corona, AB InBEV’in bir başka bira markasıdır ve Cerveceria Modelo bira fabrikası bunu Meksika’da üretmektedir.

2020 yılında dünya çapında yaklaşık 28,8 milyon hektolitre satıldı ve aynı yıl ABD’de en çok ithal edilen bira oldu.

Ağzının Tadını Bilenler İçin Bira Markaları

Weihenstephaner Pilsener (Almanya)

Weihenstephaner Pilsener

Weihenstephaner Pilsener, dünyanın en eski bira fabrikası Weihenstephaner’den bir Alman bira markasıdır. 1040 yılında Weihenstephan Tepesi’nde doğan bira fabrikası en az dört yangından, salgın hastalıktan, manastırın dağılmasından ve sayısız istiladan sağ çıktı ve bugün hala orijinal yerinde geleneksel Bavyera birasını üretiyor. Weihenstephaner Pilsner, hoş bir acılık ve Noble hop aroması ile dengeli, kolay içimli bir pilsenerdir.

Altın sarısı ve parlak Weihenstephaner Pilsener, belirgin bir şerbetçiotu aromasına sahiptir ve biraz acımsı başlayarak yumuşak şekilde içimi devam eder. Bu kombinasyon, çok çeşitli bira içicileri için keyifli olan benzersiz bir Pilsener lezzeti sağlar.

Paderborner Pilsener (Almanya)

Paderbornet Pilsener

Paderborner Pilsener, Almanya’nın Paderborn şehrinin kalbinde üretilen geleneksel bir Westphalian Pilsener’dir. Paderborner birası, şehrin özellikle yumuşak su kalitesi ve özel olarak seçilmiş şerbetçiotu sayesinde özgün bir tada sahiptir. Çiçeksi, bitkisel şerbetçiotu karakterine sahip doyurucu bir bira olan Paderborner Pilsener, güçlü bir altın rengine sahiptir ve hafif ekmeksi tatlar ve temiz bir bitiş sunar.

Paderborner biraları 1852’den beri Paderborn’un kalbinde üretiliyor ve Paderborner Pilsener zamana direnerek Almanya’da ve dünya çapındaki ihracat pazarlarında popüler bir bira olarak kaldı.

Augustiner Lagerbier Hell (Almanya)

Augustiner Lagerbier Hell

Augustiner Lagerbier Hell, ışıltılı ve nispeten hafif, ferahlatıcı, uzun süre saklanmış bir biradır. Bu klasik Bavyera birası, ona hoş bir narenciye aroması veren taze ve meyveli limon hissine sahiptir. Çoğu Alman birası gibi, soğuk servis edilir ve Alman saflık yasalarına göre demlenir, yani sadece su, arpa ve şerbetçiotu ile yapılır. Uzun bir ikincil fermantasyon, hafif bir bitiş ve genel olarak gevrek, pürüzsüz bir tat sağlar.

Lowenbrau Original (Almanya)

Lowenbrau Original

Münih’teki tipik bira markası. Harika ferahlatıcı ve hafif acı bir tat. En iyi ham maddeler, bunu gerçek bir Bavyera bira içme deneyimi haline getiriyor. En çok satan Alman birası markalarından biridir.

Herforder Pilsener (Almanya)

Herforder Pilsener

Herforder Pilsener, Almanya’da Herford ve çevresinde görev yapan Ordu personelinin sıkı bir favorisi olan altın rengi, oldukça kuru ve hoppy bir pilsner.

La Trappe Quadrupel (Hollanda)

La Trappe Quadrupel

Daha fazla fermantasyon için manastırın mahzenlerinde yıllara göre sıralanan dinlenmeye bırakılan eşsiz bir Trappist birası. Güzel kehribar rengiyle La Trappe’nin en güçlü birası. Sıcak tadı dolgun ve dengelidir. Biraz tatlı ve hoş bir acı. La Trappe Quadruple ayrıca meşe fıçılarda fermente edilir.

2008’den beri La Trappe Quadrupel’i meşe fıçılarda yaşlandırılır. Bu, meşe yaşlı Trappist biraya, ahşap eskitilmiş kırmızı şaraba benzeyen özel bir ağaç kokusuyla daha da dolgun bir tat verir. Haziran 2010’dan itibaren La Trappe Oak Aged, 37,5cl’lik şişelerde ve sadece bira fabrikasındaki mağazada satışa sunuluyor.

Lindeboom Pilsener (Hollanda)

Lindeboom Pilsener

Ünlü Lindeboom Pilsner, kendi kaynalarından gelen kristal berraklığında su, kaliteli şerbetçiotu ve en iyi yazlık arpalardan elde edilen malt ile üretilmektedir. 140 yıldan daha eski bir aile geleneği olan demleme işlemi sırasında, malzemeler bir altın sarısı ve köpüklü bira haline getirilir. İyi dengelenmiş şerbetçiotu tadı için uzmanlar tarafından çok övülen bir biradır.

Moersleutel Meringue Pie (Hollanda)

Moersleutel Meringue Pie

Hollanda’daki Moersleutel Craft Brewery’den Moersleutel Meringue Pie Beer. 2016 yılında Pim, Tom, Rob & Max kardeşler tarafından kurulan, bira üreticisine dönüşen mühendisler tek bir basit kurala uyuyorlar: sadece kendilerinin içmeyi sevdikleri biraları yapmak.

Moersleutel Meringue Pie Beer, çilekli hindistan cevizi beyaz çikolatalı ile ekşi bir biradır ve kelimenin tam anlamıyla ağız dolusu bir tat patlamasıdır.

Orval (Belçika)

Orval


Diğerlerinin aksine, Orval Trappist bira fabrikası genel halk için bir bira üretiyor. Yoğun aromatik ve kuru bir karaktere sahiptir. Birinci ve ikinci fermentasyonlar arasında ek bir kuru atlama işlemi de vardır. Bu sayede bira belirgin hoppy aromasını ve ekstra kuru tadı elde eder.

Kasteel Brune (Belçika)

Kasteel Brune

Biradan şatoya… Her zamankinden daha katı bağlı çalışan usta bira üreticisi, kremsi koyu bira üretmeden önce çok sayıda test gerçekleştirdi.

En iyi Bira Markaları arasında anılan sEmeklerinin meyvesi olan Kasteelbier adı altında üretti. Geçmişin eşsiz kalitesi ile kararlı modern bir tadı birleştirir. Kasteelbier, hafif ve lezzetli, tam gövdeli ve kremsi bir kahverengi zanaat birasıdır. Birkaç yıllık raf ömrüne sahiptir.

Gouden Carolus Classic (Belçika)

Gouden Carolus Classic

Charles Quint’in geleneksel birası olan ancak adını altın sikkelerinden alan bu birası, klasik demleme yöntemine göre hala koyu, çok iyi dengelenmiş maltlarla demleniyor. Aromatik maltlar ve yüksek fermantasyon süreci, şarabın sıcak yuvarlaklığını biranın hafif tazeliğiyle birleştirir. 19 ° Plato’nun yüksek yoğunluğu nedeniyle, Gouden Carolus Classic ‘özel biralar’ altında sınıflandırılır. %8.5 alkol oranına sahiptir.

Guinness Original (Belçika)

En iyi Bira Markaları : Guinness Original

İşte bu, her şeyi başlatan oydu. 200 yılı aşkın süredir mükemmellik için üretilmiştir. Açın ve ilk yudumun tadı her zamanki gibi taze. Kusursuz derin koyu renk. Kavrulmuş arpanın gevrek kokusu, şerbetçiotu taze esintisi. Saf güzellik. Saf Guinness.

Kentucky Brunch Brand Stout (Amerika)

Kentucky Brunch Brand Stout

Karanlık, kremsi bir tat seven biriyseniz, o zaman bir Kentucky Brunch Brand Stout bir sonraki favori biranız olabilir. Bir fıçıda mükemmel bir şekilde yaşlandırılan Kentucky Brunch Brand Stout, dilde kalan moka, espresso ve akçaağaç şurubu aromalarını olgunlaşmak için zaman gerektirir.

Kentucky Brunch Brand Stout, Iowa’daki Toppling Goliath Brewing Company’den doğdu. Şirket 2009 yılında Clark ve Barbara Lewey tarafından kuruldu.

Marshmallow Handjee (Rusya)

Marshmallow Handjee

En iyi bira markaları arasında Ağızda bıraktığı kalın, tok ve çiğnenebilir his ile Karanlıklar Lordu olarak anılır.

Red Stripe (Jamaica)

Red Stripe

Bu bira, reggae’nin müzikle yaptığı gibi, dünya çapında bölgesinin bayrağını taşır. Aynı zamanda, formülünde Kanada’dan maltlanmış tahıl, Amerika’daki Yakima Vadisi’nden gelen şerbetçiotu ve Jamaika’dan gelen tatlı kuyu suyunu bir araya getirmesi onu eşsiz bir tada ulaştırır.

Brewdog (İskoçya)

Brewdog

Bu zanaat bira şirketi, sadece uzman biraları sayesinde değil, aynı zamanda dahice pazarlamalarıyla da öne çıkıyor. Kasım 2009’da Brewdog, şimdiye kadarki en güçlü bira için dünya rekorunu kıran %32’lik alkol hacimli birasını piyasaya sürdü. Kısa süre sonra, Schorschbrau’daki Alman bira üreticileri ve önceki sahipleri, %40’lık bir atakla rekorlarını geri aldılar.

Estrella Inedit Damm (İspanya)

En iyi Bira Markaları :Estrella Inedit Damm

Estrella Inedit, İspanya’nın Damm Brewery’sinden arpa ve buğday bazlı ekstra bir biradır. Kişniş ve portakal kabuğu ile vurgulanmış, temiz ve kremsi, meyveli tatlılık ve baharat dokunuşuyla hafif gövdeli bir biradır.

Küçük Bira Sözlüğü

Stout Bira : Stout, bugün bildiğimiz haliyle, kavrulmuş malt veya kavrulmuş arpa, şerbetçiotu, su ve maya kullanılarak yapılan koyu bir biradır.

IPA Bira : Şerbetçiotu aromalarını vurgulayan soluk bir bira tarzıdır

Porter Bira : Porter biraları, koyu siyah rengi ve kavrulmuş malt aroması ve notaları ile bilinir. Stout biralarına benzer.

Pilsner Bira : Biraların bir alt türü olan pilsner biraları, nötrden çok sert olan sularıyla ayırt edilir.

Hoppy: Birada şerbetçiotu aromasını oldukça fazla hissedilmesi.

Lager: Lagers, biralardan iki önemli farkı olan daha yeni bir bira tarzıdır. Lagerler düşük sıcaklıkta uzun süre mayalanırlar ve mayalama tankının altına çöken mayalar asıl işi görürler.

Ale Bira: Bu, antik çağlara kadar uzanan en eski bira tarzıdır. Bir birayı diğerlerinden ayıran nispeten kısa bir süre ve sıcaklıkta gerçekleşen fermantasyondur.

Wheat Bira : Kolay içimli, hafif bir bira türü olan buğday biraları, yumuşak, pürüzsüz bir lezzet ve puslu bir gövde ile bilinir.

Kaynak : https://hospitalityinsights.ehl.edu/beer-types

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.