Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kuralları

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu İşaretleri

Otomobillerin başlangıcından bu yana, çevre dostu yakıt kaynaklarında bir artış geliştirilmiştir. Bu konuda Elektrikli Araçların (EV’ler electric vehicle) yaratılmasına yol açan bir dizi girişimde bulunuldu. Bununla beraber elektrikli araç şarj istasyonu sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Artık EV’ler otomotiv endüstrisinin yeni normali ve en üst düzey markalar bile elektrikli arabaları piyasaya sürüyor. Artan elektrikli araç sayısıyla birlikte Elektrikli araç şarj istasyonlarına olan talep de artıyor. Bunu karşılamak için Türkiye dahil olmakla birlik tüm dünyadar elektrikli şarj istasyonları ağı kurdu.

Pek çok EV yani elektrikli araba sahibi sahibi, rekabetçi şarj oranları ve diğer tesisler nedeniyle bu istasyonları tercih ediyor. Şarj sırasında herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için, sürücülerin uyması gereken bazı EV şarj görgü kurallarını burada bulabilirsiniz.

Sayfa İçeriği

Tabelaları Takip Edin

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu İşaretleri

Sürücünün rahatlığı için şarj istasyonlarına farklı tabelalar yerleştirilmiştir. Şarj istasyonunda bulunan tüm işaretlere ve yönergelere uyduğunuzdan emin olun. Aşağıdaki işaretler, kendiniz ve başkaları için her türlü rahatsızlığı ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Uygun Yere Park Edin

Araçlarınızı şarj etmediğiniz zamanlarda port önüne park etmekten kaçının. Ayrıca beklerken istasyonda trafik sıkışıklığı oluşturabileceğinden diğer araçların yolunu kapatmayın.

%100 Şarjı Hedeflemeyin

Elektrikli Araç Sarj Limiti

Halka açık bir şarj istasyonu kullanırken aracınızı %100 şarj etmemeniz önerilir. Bunun için en uygun kural, aracınızı en fazla iki saat şarj etmektir. Bu, arabanıza günlük işe gidip gelme için yeterli şarj sağlayacaktır. Aracınız şarj olduktan sonra, şarj portunda bırakmak yerine başka bir yere taşıyın. Bu, diğer sürücülerin arabalarını park etmelerine ve şarj etmelerine yardımcı olacaktır.

Kabloyu Geri Yerleştirin

Şarj bağlantı noktalarında, konektörleri hasardan korumak için EV konektörlerini tutmak için belirlenmiş bir yer vardır. Ayrıca, konnektörü yerde bırakmak başkaları için de tehlikeli olabilir. Bu nedenle, şarj işlemi bittiğinde kabloyu tekrar girişe yerleştirin.

Başkalarının Fişini Çekmekten Kaçının

Plug-in hibrit otomobillerin yedek motora sahip oldukları için şarjdan kaldırılabileceği genel bir algı. Ancak, araç türü ne olursa olsun herhangi bir aracın fişini prizden çekmek etik değildir. Bazı elektrikli araç sahipleri, araçlarının üzerine, gerektiğinde diğer sürücülerin araçlarının fişini çekmesine izin veren bir işaret koyar. Bunun dışında başkalarının fişini çekmek yasaktır.

Elektrikli Aracımı bir kamu elektrikli araç şarj istasyonu nda %100 şarj edebilir miyim?

Evet, sürücülerin araçlarını bir kamu istasyonunda %100 şarj etmelerine izin verilir. Ancak, diğerleri sırada beklerken pili tam olarak şarj etmenin etik olmadığı kabul edilir.

Tesla olmayan bir Elektrikli Arabayı Tesla şarj istasyonlarında şarj edebilir miyim?

Tesla olmayan bir Tesla şarj istasyonunda şarj edilebilir. Ancak, J1772 adaptörlü düşük güçlü bir şarj cihazı kullanmanız gerekebilir.

Elektrikli arabaları evde şarj etmek mümkün mü?

Evet, piyasada aracınızı evde şarj edebilen çok sayıda ev tipi şarj cihazı bulunmaktadır. Elektrikli araç şarj istasyonu kullanımındaki hızlı artış, bu kural ve düzenlemelerin hazırlanması ihtiyacını doğuruyor. Bu artışın temel nedenleri, artan akaryakıt fiyatları ve çevresel kaygılardır. Arabanızın karbon ayak izini azaltmakla çevresel kaygılarınızı bir nebze de olsa dindirebilirsiniz.

Kaynak: dubizzle.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.