Dünyanın En Pahalı Şehirleri 2021

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Mercer’in yaptığı araştırmaya göre 2021 yılında dünyanın en pahalı şehirler i belli oldu. Yaşam maliyetlerine göre en pahalı şehirlerin bir sıralamasını yaparken, ulaşım, barınma ve yemek giderlerini de hesaba katarak yayınlıyor. Orta doğu için en pahalı şehir Tel Aviv.

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

en pahalı şehirler 2021 sıralamasını oluşturmak için 200’den fazla büyük şehir gözden geçirildi.

Haber97, Mercer’in 27. uluslararası araştırmasına dayanarak, kıtaya ve bölgeye göre en pahalı şehirleri sıraladı: Afrika, Orta Doğu, Avrupa, Asya, Amerika ve Okyanusya.

Ekonomist İstihbarat Birimi (EIU), Paris ve Zürih gibi Avrupa metropollerinin geçtiğimiz yıl biraz daha ucuz olduğunu tespit eden yıllık Dünya Çapında Yaşam Maliyeti Anketinde düzinelerce şehirde yaşamanın maliyetini hesapladı. Geçen yıl (2020) 1. sırada yer alan Fransa’nın başkenti dört sıra gerileyerek 5. sıraya yerleşti. Paris, geçen yıl dördüncü sırada yer alan İsviçre’nin başkenti Zürih ile aynı yeri paylaşıyor. Anket 133 şehri karşılaştırdı ve yiyecek, içecek, giyim, ev eşyaları ve kamu hizmetleri dahil olmak üzere 400’den fazla ürün ve hizmet fiyatını inceledi.

Kuzey Amerika’da yaşam maliyetleri yükselişte

EIU, diğer birçok Avrupa kentinin de yaşam maliyetinde düşüşe tanık olduğunu tespit etti. Ankete katılan 37 Avrupa şehrinden 31’i – Cenevre ve Kopenhag dahil – sıralamada düştü. Araştırmacılar, düşüşü Avrupa genelinde düşük enflasyona ve daha yumuşak ekonomik talebe bağladı. Bu arada Amerikan şehirleri New York ve Los Angeles da sıralamada yükseldi.

Orta Doğu: en pahalı şehir Tel Aviv

EIU araştırması, Tel Aviv’in ilk ondaki tek Orta Doğu ülkesi olduğunu ve en yüksek sıralamalarda zengin oyun alanı Dubai’ye veya petrol zengini Suudi şehirlerine dair hiçbir iz olmadığını gösterdi. Türk lirasında kısmi bir toparlanma, İstanbul’un en pahalı 96. şehir olmasına rağmen büyük bir sıçrama yapmasına yardımcı oldu. Ölçeğin diğer ucunda, Suriye’nin başkenti Şam, ülkenin 10 yıllık ihtilafının bir sonucu olarak dünyanın en ucuz şehri seçildi ve onu Özbekistan’ın Taşkent izledi. Arjantin ve Venezuela başkentleri Buenos Aires ve Caracas da son 5’te yer aldı. Son birkaç yılda Berlin, Münih ve Frankfurt’ta bildirilen rekor kiralara rağmen Alman şehirleri ilk 10’da yer almadı.

İstanbul ucuzlamaya devam ediyor

İstanbul’daki ucuzlamadan yararlanamayan tek ülke ise Türkiye. Çalışmanın yapıldığı dönmede 43. en pahalı şehir olan İstanbul, ekonomide yaşanan son gelişmelerden sonra 84 sıraya kadar gerilemiş durumda.

Kaynak : https://www.dw.com

İlgili : Dünyanın en pahalı ruj markaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.