Dalış Malzemeleri Listesi (Scuba Diving) 2022

Dalış Mazlemeleri

Unutulmaz bir scuba diving tatil planlamanın en önemli adımlarından biri, yanınıza hangi dalış malzemeleri alacağınıza karar vermektir. Aradığınız dalış malzemeleri listesi geziden geziye farklılık gösterecek ve gideceğiniz yerdeki hava ve su koşulları ve yapacağınız dalış türü gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Gece dalışını seviyor musun? Tam şarjlı bir birincil ve yedek torch, kaçınılmaz olarak bavulunuzda yer gerektirir. Sualtı fotoğrafçılığı için mi dalıyorsunuz? Fotoğraf makinenizi, muhafazanızı, flaşınızı, yedek pillerinizi ve hafıza kartlarınızı unutmayın. Bununla birlikte, bu makalede, ister yanınızda getirmeye karar verin, ister oraya vardığınızda kiralamaya veya satın almaya karar verin, her tüplü gezi için gerekli olan temel malzemelerin listesini yapıyoruz.

Sayfa İçeriği

Dalış veya dalgıç tüpü

Su altında nefes almanızı sağlayan sistemin önemli bir bileşeni olan bir hava tüpü veya scuba tank, basınçlı havayı tutar. Gerekli niteliklere sahip deneyimli bir dalgıçsanız, tankınızı nitrox (oksijenle zenginleştirilmiş hava) veya karışık gaz karışımı ile de doldurabilirsiniz. Bunlar genellikle dipte geçireceğiniz zamanınızı uzatmak veya eğlence sınırlarının ötesine dalmanıza izin vermek için kullanılır. Teknik öğrenmeye başladığınızda birçok farklı tank türü vardır, ancak en temel türler çelik veya alüminyumdan yapılır ve genellikle 2.400 ila 3.500 psi hava ile doldurulur. Dalış tankı basınçları geniş bir aralığı kapsar, ancak en yaygın basınçlar “düşük” (2400 – 2640 psi), “standart” (3000 psi) ve “yüksek” (3300 – 3500 psi) basınçlardır. Hava silindirlerinin her dalıştan sonra yeniden doldurulması gerekir. Tank kaplamaları boyalı, galvanizli ve kaplamasız olmak üzere üç genel sınıfa ayrılır.

Dalış tüpü çeşitleri ve kapasiteleri

Dalış tüpleri genel olarak çelik ve alüminyumdan yapılır. Fakat titanyum dalış tüpleri de bulunur. Tüplerin yapılış malzemeleri kapasitelerinden sudaki davranışlarına kadar bir çok nokta farklılar oluşturur.

Alüminyum dalış tüpleri
Alüminyum Dalış Tüpleri

Alüminyum daha yumuşak bir metaldir ve iç basınca dayanabilmesi için yaklaşık 11 mm daha kalın bir duvar gerektirir. Alüminyum dalış tüpleri, iç hacimleri karşılaştırırken tipik olarak çelik tüplerden daha hacimli ve ağırdır. Örneğin, yaygın olarak kullanılan 11,1 litre, 207 bar, alüminyum silindir 14.3 kg iken, 12.2 litre, 232 bar, çelik silindir sadece 12,9 kg ağırlığındadır. Böylece çelik tüp %25 daha fazla havaya sahiptir ve 1,4 kg daha hafiftir.

Alüminyum dalış tüpleri genellikle teknik dalış için kullanılır. Tüpler, 0,9 litre (S6), 1,9 litre (S13), 2,7 litre (S19), 5,8 litre (S40) ve 11,1 litre (S80) dahil olmak üzere karışık boyutlarda ve 207 ile 240 bar arasında değişen çalışma basınçlarında mevcuttur. Tüplerin altı düz olduğu için konumlandırma için ayrıca bir aparata ihtiyaç duymazlar.

Çelik dalış tüpleri
Çelik Dalış Tüpleri

3-4 mm kalınlığındadırlar. üretim tekniği, çelik dalış tüplerinin dik durması için bir lastik çizme gerekir. bunun nedeni tüplerin tabanının yuvarlak olmasıdır. Çelik tüpler, pas oluşumunu ve çeliğe zarar vermesini önlemeye yardımcı olmak için tüpün dışına koruyucu bir boya uygulanmadan önce tipik olarak galvanizlenir. Çelik tüpler, 3, 5, 7, 9, 10.5, 12,2, 15 ve 18 litre, maksimum çalışma basıncı 232 bar (bazen düşük basınç olarak da adlandırılır) dahil olmak üzere çeşitli boyutlarda mevcuttur. Çelik veya 300 bar (yüksek basınçlı) silindir de 12, 7, 5 ve 3 litre boyutlarında mevcuttur.

Dalış tüpü kapasiteleri

Dalış tüpü kapasitesini hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

İdeal_Kapasite(L) = Su_Hacim(L) × Çalışma_Basıncı(bar) ÷ Atmosferik_Basınç(1.01325 bar)

  • Su Hacmi = 11,1 L
  • Çalışma Basıncı @ 15°C = 207 bar
  • İdeal kapasite 11.1 ×207 ÷1.01325 = 2268 L
  • Z Faktörü =1.0263 (15 santigrat derecedeki atmosferik basınç faktörü)
  • Gerçek kapasite 2268 ÷1.0263 ≈ 2210 L

Dalış tüpü markaları

Dalış tüpleri hakkında biraz da olsa fikir sahibi olmak bir tüpü satın almadan önce spesifikasyonlarını okuyabilmek adına oldukça yararlıdır.

Regülatörler

Dalış ekipmanları : Regülatör

Dalış malzemeleri arasında olmazsa olmaz olan regülatörler hava tüpünüze bağlanır ve içerideki havayı yüksek basınçtan ortam basıncına çevirerek güvenle nefes almanızı sağlar. Standart bir regülatör seti, bir birinci kademe ve iki set ikinci kademe içerir. Birinci aşama, tüp açıklığına iki yöntemden biriyle bağlanır: valfin üst kısmına uyan bir boyunduruk sistemi veya doğrudan tüp açıklığına vidalanan bir DIN sistemi. İkinci aşama, nefes aldığınız ağızlıklardır ve birincil ve ikincil (bazen sekizli olarak da adlandırılır) sahip olursunuz. Regülatörün sol tarafında dalgıç basınç ölçeriniz (SPG) veya hava ölçeriniz ve yüzdürme kontrol cihazınıza (BCD) bağlamak için düşük basınçlı şişirme hortumu bulunur.

Buoyancy Kontrol Cihazı (BCD)

Bir BCD, birkaç temel amaca hizmet eden bir ceket türüdür. Birincisi, hava tüpünüzü birincil ve ikincil bir kayışla sırtınıza sabitlemektir. İkincisi, bir düğmeye dokunarak ceketi hava ile doldurmanıza veya boşaltmanıza izin vererek yüzdürme gücünüz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlamaktır. Bu, regülatörünüzün düşük basınçlı şişirici hortumunu BCD’nin düşük basınçlı şişiricisine bağlayarak ve böylece havanın doğrudan silindirinizden ona akmasına izin vererek elde edilir. Düşük basınçlı şişiricinin ayrıca bir ağızlığı vardır, böylece havasız bir durumda BCD’yi ağızdan şişirebilirsiniz. Boşaltma valfleri, acil bir durumda BCD’den havayı hızla çıkarmanızı sağlar.

Ağırlıklar

Dalış malzemeleri : Dalış Ağırlıkları

Yüzdürme kontrolünün diğer yönü, sırtınızda dolu bir hava silindiri ile yüzeyin altına batmanız için ihtiyaç duyduğunuz negatif yüzdürmeyi sağlayan ağırlık sistemidir. En basit ağırlık sistemi, paslanmaz çelik, çabuk açılan bir toka ile sabitlenen ve istediğiniz kadar kurşun ağırlıkla yüklenebilen bir kayıştır (genellikle naylon dokumadan yapılır). Alternatif olarak, bazı BCD’ler özel yapım ceplere düzgün bir şekilde sığan entegre ağırlıklarla birlikte gelir ve ayrıca bir hızlı bırakma sistemine sahiptir. İhtiyacınız olan ağırlık miktarı, ağırlığınıza, doğal kaldırma kuvvetinize, deneyim seviyenize ve tatlı suda mı yoksa tuzlu suda mı dalış yaptığınıza bağlıdır.

Dalış Bilgisayarı

Teknik olarak, dalış bilgisayarı dalış malzemeleri arasında gerekli bir ekipman parçası değildir. Bunun yerine, bazı dalgıçlar dalış süresini ve derinliğini ölçmek için su geçirmez bir saat ve KMT kullanmayı tercih ederler. Dekompresyona (deko) kadar kalan sürelerini hesaplamak için bu iki ölçümü kullanırlar. Ancak, bileğe takılı bir dalış bilgisayarı kullanmak, hayat kurtaran bu hesaplamaları çok daha kolay ve çok daha güvenilir hale getirir. Dalış bilgisayarları, dalışınız boyunca derinliğinizi ve dalış sürenizi otomatik olarak ölçer ve siz ilerledikçe kalan dip zamanınızı ayarlar. Ayrıca, güvenli bir çıkış hızını aşarsanız sizi uyarır, güvenli durma zamanınızı belirler ve bir sonraki dalışınızdan önce gerekli yüzey aralığını hesaplarlar. Her bütçeye uygun seçenekler mevcuttur.

Maske ve Şnorkel

Maske ve Şnorkel

Hiç su altında gözlerinizi açmayı denediniz mi? Eğer öyleyse, dalış sırasında net bir görüş ve rahatlık sağlamak için bir maskenin ne kadar önemli olduğunu bileceksiniz. Tüplü maske, burnu ve gözleri kaplaması bakımından yüzücü gözlüklerinden farklıdır. Bu, burnunuzdan hafifçe nefes vererek içindeki basıncı azaltabilmeniz içindir; ve böylece sızan suyu da aynı yöntemle temizleyebilirsiniz. Sızıntıları önlemek için, üzerinize tam oturan bir maske satın almak veya kiralamak önemlidir. Askıları kullanmadan ve burnunuzdan nefes almadan maskeyi yerinde tutarak karada uyumunu test edebilirsiniz. Elinizi çektiğinizde yüzünüzde sağlam bir şekilde duruyorsa uyuyor demektir. Bir şnorkel, yüzeyde yüzerken havadan tasarruf etmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir : En İyi Valiz Markaları 2022

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.