Consensus Şarap ve 2022 Fiyatı

Sayfa İçeriği

Şarap açıldıktan sonra ne kadar dayanır ?

Şarap açıldıktan sonra ne kadar dayanır sorusu tamamen şarabın ne kadar süre oksijen ile temas ettiği süreye bağlıdır. Yani anahtar kelimemiz oksijen. Şarap ister şişede olsun ister meşe fıçısı ya da tankta olsun, gelişimini sürdürebilmek ve olgunlaşabilmesi için bir miktar oksijene ihtiyaç duyar. Bu oksijen miktarının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Eğer oksijen miktarı kontrol dışı bir şekilde artarsa, şarap olgunlaşmaktan çıkarak okside olmaya yani sirkeleşmeye başlar.

Şarap açıldıktan sonra saklanmak isteniyorsa tavsiye edilen, şarabın oksijen ile temasını tamamen keserek (şişenin ağzını mantarıyla sıkıca kapatarak) buzdolabında muhafaza etmek. Bu şekilde muhafaza edilen şarap 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir. Oldu ki şarabı buzdolabında unuttunuz ve aradan 6-7 gün geçti. Şarabınızı çöpe atmadan önce tadını ve kokusunu kontrol ederek tüketime uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Şarabı buzdolabında sakladığınız için bozulma süreci yavaş ilerleyeceğinden, aromatik bileşiklerin azalması ve hafif bir ekşime gerçekleşmiş olabilir. Bu durumda da şarabınızı tüketebilirsiniz.

Kırmızı şaraplar neden havalandırılır ?

Kırmızı şarapların tadı oksijen ile temas ettiği miktarda değişir. Ne kadar çok havalandırılırsa o kadar çok tadını ve aromasını ortaya çıkarır. Kırmızı şarap üretim aşamasında üzüm suyunun kabuk ve çekirdeklerle beraber bekleme süreci vardır. Üzüm suyu kabuklarından rengini alırken çekirdekten de buruk tadını alır. Şarap içerken ağzımızda burukluk hissi bırakan da çekirdekten geçen tanendir. Kırmızı şarap ne kadar çok tanenliyse o kadar çok havalanmaya ihtiyacı vardır.

Havalandırma işlemi çoğunlukla yıllanmış kırmızı şaraplarda karafa alınarak yapılır.

Consensus Şarap

İzmir Torbalı’da bulunan LA Wines ( Lucien Arkas Bağları) tarafından üretilen Shiraz, Cabernet Sauvignon, Merlot kupajı bir şaraptır. %14.5 hacmen alkol içeriğine sahiptir.

Koyu yakut rengindedir. İçerken hissettirdiği aromalar oldukça fazladır. Şaraptan çok iyi anlarım diyen hemen hemen herkes illaki farklı bir meyve efendim ne bileyim farklı ağaç kütüğü tadı alabilir. O aromalardan bağzıları;

-erik, tütün, çikolata, badem, bal, vanilya, reçine kokulu sedir ağacı, vişne, tarçın, karanfil ve daha nice aromayı hissedebilirsiniz.

Hatta burunda farklı damakta farklı gırtlakta bitişte farklı aromalar alan bir şarap uzmanıysanız tam aradığınız bir şaraptır.

Consensus Şarap Fiyatı

%14.5 hacmen alkol içeriğine sahip Consensus Red Blend satış fiyatı 360 TL civarıdır.

Tavsiye ediyoruz: En iyi bira markaları , En iyi votka markaları

Kaynak : https://www.vivino.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.