Bisiklet Kaskı Modelleri

Bisiklet Kaskı

Dünyanın neresinde olursa olsun kişinin en özgür hissettiği taşıma araçlarının başında bisiklet gelir. Bisiklet aynı zamanda çevre dostu olan bir araçtır. Günümüzde bisiklet yollarının yapılmaya başlaması ile de beraber çok sayıda insan bisiklet kullanmaya başlamıştır. Aynı oranda bisiklet kaskı kullanımı da artmaya devam etmektedir. Ekonomik yönden de en masrafsız olan araç olarak bisikletler ifade edilebilir.

Bisiklet aynı zamanda modelleri itibarı ile hem her yaşta kullanılabilir, hem de tam anlamı bile bir spor aracıdır. İster gündelik yaşamda, ister dağa gidip, dağ bisikleti kullanırken, isterse bisiklet müsabakalarına katılırken, bisiklet kullanıcıları mutlaka bisiklet kaskı kullanır. Bu noktada da çok farklı model ve seçenek vardır.

Sayfa İçeriği

Bisiklet Kaskı Neden Kullanılır?

Bisiklet kaskı modelleri hakkında bilgi vermeden önce bisiklet kaskı neden kullanılır sorusuna yanıt vermek gerekir ise bu noktada verilebilecek iki temel yanıt vardır. Bunlar şunlardır:

  • Kişinin güvenli bir sürüş yapabilmesi için mutlaka kendi kafasına uygun bir bisiklet kaskı kullanması gerekir. Dağ gibi arazi koşulları zorlu olan ortamlarda, trafiğin yoğun olduğu yerleşimlerde kişinin can güvenliği için bisiklet kaskının kullanımı hayati önem taşır.
  • Bir diğer neden ise ülkemizde bisiklet nerede hangi amaçlı olarak kullanılırsa kullanılsın mutlaka  elektrikli bisiklet kullananların bisiklet kaskının kullanılması zorunluluğu vardır. Kullanmayanlar için para cezası vardır.

Bisiklet Kaskı Modelleri Hakkında

Çok farklı bisiklet kaskı modelleri vardır. Bunlar arasında bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • Profesyonel bisikletçiler için özel olarak tasarlanan modeller
  • Dağ bisikleti kullananlar için üretilen bisiklet kaskları
  • Işıklı ve jakarlı olanlar
  • Çocuklar için özel olarak geliştirilenler yani çocuk bisiklet kaskları
  • Ön kısmı siperlikli olanlar
  • Arka kısmı açık olanlar
  • Elektrikli bisiklet kullananlar için özel tasarımlar
Çocuk Bisiklet Kaskı

Renk olarak bakıldığında ise siyah, kırmızı, mavi gibi ana renklerin dışında forforlu renkte olanlar da mevcuttur. Ayrıca kimi zaman özel tasarım olan modellere de farklı adreslerde denk gelmek mümkündür

Bisiklet Kaskı Alırken Bilinmesi Gerekenler

Kask alınması öyle rastgele yapılabilecek olan bir şey değildir. Ürün alırken bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı hususlar vardır. Bunların en başında mutlaka bilinen markaların ürünleri, güvenilir adreslerden satın alınmalıdır.

Ürün kalitesinden emin olunmalıdır. Standartlara uygun üretilen bisiklet kaskları alınmalıdır. Kullanılan malzemeye mutlaka dikkat edilmelidir.Kişi kendi kafa yapısına uygun olan modelleri tercih etmelidir. Bunun yanı sıra olabildiğince ergonomik tasarımı olan modeller tercih edilmelidir. Aşırı ucuz olan bisiklet kasklarından ise uzak kalınmalıdır.

Bisiklet Kaskı Fiyatları

Bisiklet kaskı fiyatları için baştan net bir rakam verilmesi söz konusu değildir. Bisiklet kaskı fiyatlarını belirleyen çok farklı faktörler vardır. Bunların en başında bisiklet kaskını üreten firmanın fiyatlandırma politikası gelir. Bunun dışında bir diğer fiyatları belirleyen faktör bisiklet kaskında kullanılan malzemelerdir. Bisiklet kaskının tasarımı da rakamları kimi zaman etkiler. Yerli ya da ithal bir bisiklet kaskı olması, dövizin o gün ki kuru da rakamları etkileyen diğer unsurlardır. Ayrıca satış noktası da bisiklet kasklarının fiyatlarını değiştirir. Ödemelerde ise satış noktasına göre kredi kartı ile ödeme, hesap numarasına havale ya da nakit gibi seçenekler vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.