Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı Nedir?

bireysel emeklilik cayma hakki

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı ile bireysel emeklilikten ayrılma birçok vatandaşın merak ettiği konulardan biri. Otomatik katılım veya diğer türlü bireysel emeklilik poliçesinin ihtiyaç duyulduğu anda hangi şartlarda iptal edilebileceği herkes tarafından merak edilen bir konu.

Öncelikle caymanın ve ayrılmanın iki farklı durum olduğu bilinmesi gerekir. Bireysel emeklilikten cayma poliçe başlangıcından itibaren 2 ay içerisinde gerçekleşen ayrılma işlemi olarak tanımlanırken, ayrılma işlemi ise 2 ay doldurduktan herhangi bir süre sora gerçekleşen bir işlemdir.

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı Olduğunu Biliyor musunuz?

Öncelikle bireysel emeklilik sözleşmeleri siz aktif çalışma hayatınızda elde ettiğiniz getiririn, emeklilik döneminde düşeceğinden dolayı emeklilik döneminizin maddi anlamda daha rahat geçirmeniz için yapacağınız sözleşmelerdir. Sözleşme sahipleri sistem de 10 yıl kalıp, 56 yaşını doldurduklarında emekli olabilecek isterlerse toplu birikimlerini veya maaş olarak alabilecekler.

Bireysel Emeklilik istenmeyen durumlarda ise cayma hakkı devreye girer. Cayma hakkınız, siz sözleşmenize para yatırdığınız gün itibari ile 60 gün süre içerisinde kullanabileceğiniz hakkınızdır. Bireysel emeklilik cayma ister sözleşme yaptığınız emeklilik şirketlerinin çağrı merkezlerini arayarak, isterse sözleşme yaptığınız acente/banka şubelerine yazılı dilekçe vererek ‘ Bireysel Emeklilik cayma hakkı’ kullanmak istiyorum diye beyan ettiğinizde devreye girer. Sözleşmeye yatırdığınız paralarınız 20 iş gününde hesaplarınıza yatmış olur.

Bireysel Emeklilikten Ayrılma Durumunda Birikimden Kesinti Olur mu?

Emeklilik süresi dolmadan bireysel emeklilik cayma hakkı kullanılırsa devlet desteği olarak birikimine eklenen gelirde kesinti olmaktadır. Bu devlet katkısındaki kesinti, 3 yıldan önceki cayma hakkı kullanımında %100 olarak geçekleşir.

  1. En az 3 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine,
  2. En az 6 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin %35’ine,
  3. En az 10 yıl sistemde kalan katılımcılar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde sadece %60’ına

hak kazanırlar.

Cayma hakkı kullanıldığında birikimden kesinti olur mu?

60 gün süre içerisinde kullanabileceğiniz cayma hakkınızı kullandığınız taktirde birikiminizden her hangi bir kesinti uygulanmaz.

Kaynak : SPK

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.