Ametrin Taşı

Ametrin Taşı

Doğanın kendi içerisinde farklı elementlerin birleşimi ile oluşturduğu taşlar, birbirinden farklı mucizeler, şifalar ve güzellikler sunabiliyor. Bu taşların örneklerinden biri olan ametrin taşı ya da diğer ismiyle Boliviyanit (Bolivianite) ahenkli renkleri ile kuvars grubu taşlardan birisidir. Görünüşünde insanlara mor rengi ile ametist taşını andırsa da Sitrin ve Ametist taşlarının birleşimi sayesinde ortaya çıkar.

Ametrin Taşı Özellikleri Nelerdir?

Boliviyanit için ifade edilen en önemli özelliklerden birisi, bu taşın hastalık sebeplerini ortaya çıkarabilmesidir. Hatta farklı inanışlara göre astral yolculuk yapmayı kolaylaştırdığı, zihni dinlendirdiği, stresi giderdiği ve kişiyi koruduğu gibi bilgiler yer alır. Fiziksel açıdan ise ametrin taşı 7 sertlik derecesine sahip olması ile birlikte 2,65 özgül ağırlığa sahiptir.

Ametrin kimyasal formülü içerisinde Silisyum Oksit(SiO2) ve Silikat bulundururken, kuvars grubu taşlardan birisidir. Mor, sarı ve eflatun renklerin birleşimi ile saydam bir görüntü ortaya koyar. Dünya üzerinde bu taşın çıkarılabildiği tek yer Bolivya olmak ile birlikte taş mineral açısından da çok zengindir. Mineraller açısından Lityum, Silisyum, Demir, Oksijen, Magnezyum, Alüminyum, Sodyum ve Kalsiyum gibi zengin bir içeriğe sahiptir.

Astrolojide Ametrin

Bolivianite olarak da adlandırılan bu taşın astrolojide de önemli bir yeri vardır. Çünkü özellikle İkizler, Kova ve Boğa burçlarıyla ilişkilendirilir. Çakra noktasında ise taç ya da üçüncü göz yani alın çakrası ile ifade edilir. Bazı noktalarda ise ametrin taşı için Terazi ve Balık burcu taşı olarak bahsedilirken, bu kişilerin hayatında birçok mükemmellik sağladığına inanılır. Bilhassa meditasyon yaparken kullanılması tavsiye edilirken, Ametrin sayesinde kişinin yüksek astral enerjiyi dünyaya getirebileceği ifade edilir.

Ametrin Taşı Faydaları Nelerdir?

Rivayetlere göre Doğu Bolivya’da yaklaşık 600 yıl öncesinde yaşamaya başlayan Ayoreo Kızılderili Kabilesi bu taşı bulduktan sonra kullanmaya başlamıştır. Sonrasında 20. yüzyılda dünyada geniş ölçüde öğrenilen bu taş, farklı faydaları ile önemli bir konum elde etmiştir. Günümüzde ametrin taşı özellikle fiziksel, zihinsel ve duygusal faydalarıyla ayrı ayrı anlamlarda tanınır ve kullanılır.

Ametrin Taşı Fiziksel Faydaları

Boliviyanit fiziksel açıdan özellikle akut hastalıkların daha hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olurken, vücudun toksinlerden temizlenmesi hızını da arttırır. Bağışıklık sistemine önemli bir katkısı olduğu düşünülürken, vücuda daha fazla oksijen alınmasını ve yorgunluğun daha kolay şekilde giderilmesini sağlayabilir. Bilhassa ülser ve mide yanması gibi problemler ile stres, vücut yorgunluğu ve sindirim problemlerinin giderilmesi için destekleyici olarak kullanılır.

Ametrin Taşı Zihinsel Faydaları

Ametrinin zihinsel faydalarına bakıldığında ise kuvars kristali olmasıyla birlikte konsantrasyonu arttırdığı ifade edilir. Düşünme noktasında insanı teşvik ederken, sorunları çözmede yardımcı olur ve yüksek zeka farkındalığı sağlar. Özellikle çocuklarda okuma ve öğrenmede odaklanmayı sürekli hale getirirken, zihinde netlik elde edilmesine yardımcı olur.

Ametrin Taşı Duygusal Faydaları

Boliviyanitin duygusal faydaları incelendiğinde de insanlarda uyumluluğu arttırdığı ve cinsel isteğin dengelenmesine yardımcı olduğu görülebilir. Kişinin olumsuz duygularından kurtulabilmesi, erteleme probleminin üstesinden gelebilmesi ve sosyal anlamda daha güçlü hissetmesi için yardımcı olur. İnanışlara göre Boliviyanit hayatınızın kontrolünü elinize alarak, enerjinizi hissetmeniz için size büyük bir katkı sağlayabilir.

Ametrin Taşı Bakımı Nasıl Yapılır?

Değerli taşlar nadir bir şekilde elde edilen ve korunması gereken taşlar olduğu için bakımlarına da özen göstermek gerekir. Bu çerçevede Boliviyanit için de bakım sırasında taşın kuvars grubu olmasından dolayı akarsuda yıkama veya tütsü yakarak temizleme tercih edilebilir. Diğer yöntemler arasında taşın bir süre toprağa gömülmesi veya daha büyük bir taş kullanılarak yavaşça temizlenmesi tercih edilebilir.

Bolivya’da Anahi madenlerinde düşük miktarda çıkarılan bu taş, bugün mücevherler ve takılar içerisinde kullanılarak, bahsedilen faydalar elde edilebiliyor. Bünyesindeki mineraller nedeniyle çok sağlıklı bir yapıya sahip olsa da taşın faydalarını da en üst seviyede elde etmek için düzenli temizlik yapmasına dikkat edilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.