2022 İçin En İyi Enerji Tasarruflu Ampul Markaları ve Fiyatları

tasarruflu ampul

Aydınlatma, ortalama ev elektrik kullanımının %15’ini oluşturur. Enerji tasarruflu ampul seçecekseniz odaklanmanız gereken enerji sarfiyatıdır. LED‘ler akkor ampullerden %90 daha az enerji kullanır ve CFL (Compact fluorescent light)’ler yani kompakt floresan ışık geleneksel aydınlatmadan (akkor ampullerden) %25-35 daha az enerji kullanır.

Gezegenin ışık kaynaklarını yalnızca %100 LED’e yükseltmek, gezegeni ekipman ömrü boyunca yaklaşık 5 trilyon dolar tasarruf ettirebilir ve 2020 ile 2050 arasında yaklaşık 18 gigaton CO2 emisyonunu önleyebilir.

Ampul satın almak basit bir iş gibi görünebilir, aslında dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır. Birkaç ana ampul türü vardır: uzun ömürlü, enerji açısından verimli LED’ler, bütçe dostu ancak kısacık akkor ampuller ve yolun ortasında (hem maliyet hem de enerji verimliliği açısından) CFL’ler.

Hangi tür ampul için alışveriş yapıyor olursanız olun, evinizde hangi renk sıcaklığını istediğinizi düşünün. Yumuşak beyaz, gün ışığı ve parlak beyaz, ampullerin içine düştüğü ve farklı aydınlatma seviyeleri ve ambiyans sunacağı olağan kategorilerdir. Ayrıca, armatürünüze uyması için ampulün watt değerini kontrol edin ve aklınızdaki ayar veya görev için yeterli ışık sağladığından emin olun. Çünkü tasarruf için düşük W ampul tercih etmeniz durumunda hayatınıza loş bir şekilde devam etmek zorunda kalabilirsiniz.

Tasarruflu Ampul

Sayfa İçeriği

Tasarruflu Ampul

Ampullerdeki enerji tasarrufu olayını netleştirmeden önce bilmemiz gereken önemli terimlerden birisi de lümen dir. Basit bir ifadeyle, Lümen (lm ile gösterilir), bir lamba veya ışık kaynağından (insan gözüne) görünen toplam ışık miktarının bir ölçüsüdür. Lümen derecesi ne kadar yüksek olursa, lamba o kadar “parlak” görünecektir.

Lümen watt ilişkisi

LED vs Eski tip ampul

Düşük enerjili LED lambalar ile çok daha az güç tüketimi ile daha fazla ışık çıkışı elde edilebilir. Örneğin, 6.5W’lık bir LED lamba, 50W’lık bir Halojen ampule benzer bir ışık çıkışı verecektir. Bu, aynı ışık çıkışı için %87 daha az enerji demektir! LED kullanırken, ısıdan ziyade daha fazla enerji ışığa dönüştürülür. Teknoloji geliştikçe, daha da az Watt kullanılarak daha fazla lümen üretilecektir – yani Watt başına daha fazla lümen. Sonuç olarak, parlaklık için bir kılavuz olarak Watt’ı kullanmak artık geçerli değil.

Ampulde “K” ne anlama gelir

Kullanacağınız alana göre ampullerin renk sıcaklığını belirleyen kelvin (K) değerine bakmanız gerekmektedir. Düşük değerli renk sıcaklığı (örneğin 2700K) sıcak ve sarı aydınlatma ortamı sağlarken, yüksek değerli renk sıcaklarıkları (örneğin 6500K) soğuk ve beyaz renkli aydınlatma ortamı yaratır. mavi-beyaz ışık ise 6500K veya daha fazladır.

LED’lerin akkor ampullerden ve CFL’lerden daha fazla mavi spektrum ışığı yaydığını da belirtmek önemlidir. Mavi ışık, melatonin üretimini baskılayarak sirkadiyen ritimlere müdahale etmek için özellikle kötüdür. Bu nedenle, bir gece lambası veya akşam lambası arıyorsanız, klinik mavi renk tonu yerine sıcak ışıklı bir LED’i tercih edin.

Dim edilebilir Ampul ne anlama gelir

Dimmable yani kısılabilir ampul anlamına gelir. Estetik ve enerji tasarrufu potansiyelleri nedeniyle popülerdirler: aydınlatmayı azaltma yeteneği, daha az enerji kullanırken odanın ambiyansını tamamen değiştirebilir.

En İyi Led Ampuller ve Fiyatları

En son teknolojiyi kullanmak istiyorsanız, “ışık yayan diyot” (light emitting diode) anlamına gelen LED’i tercih edin. Eskiden bu ampuller yalnızca özel lambalar içindi, ancak günümüzde çoğu lamba ve ışık prizinde bulunan standart vidalı konektöre sığabiliyorlar.

Sylvania 8,5 Watt 60W Eşdeğeri A19 Yumuşak Beyaz Kısılabilir LED

  • 8,5 Watt (60 Watt)
  • E27 Duylu (Normal Duy)
  • 6500K Beyaz Işık
  • 220-240 Volt
  • 806 Lümen
  • Uzunluk 10,8 cm
  • Genişlik 6 cm
  • A+ Enerji
  • Tahmini ömrü : 22.8 Yıl

Çok uygun fiyatlı, süper enerji tasarruflu, harika ışık dağılımı ve parlaklığa sahip sıcak sarı ampul ve ışıklar sık sık açılıp kapatıldığında bile enerji verimliliği. Sylvania 8,5 Watt 60W Eşdeğeri A19 Yumuşak Beyaz Kısılabilir LED fiyatı 10lu paketler halinde Türkiye fiyatı 100-120 TL arasında değişmekte. Tekli olarak 8 TL civarı fiyat belirleyen internet satıcıları da bulabilirsiniz.

Sylvania 8,5 Watt LED parlak, sıcak sarı ışık sağlar ve günde 3 saat kullanıldığında tahmini 22,8 yıllık aydınlatma sağlayabilir. Nemden korunarak dışarıda kullanılabilir, dimmer ile uyumludur ancak Fotosel veya diğer teknolojilerle uyumlu değildir ve tamamen kapalı armatürlerde kullanılmamalıdır.

TCP 60 Watt Eşdeğeri LED Işık

TCP’nin 60 watt eşdeğeri ampulleri, LED alışverişi yapmak isteyenler için harika bir seçenektir. Standart bir 60 watt’lık akkor ampulün yerini alabilir ve bir LED ampulün ortalama ömrünün 18 yıldan fazla olduğunu da dikkate alırsak tasarrufun dibine vurmanız kesindir. Bu TCP ampuller ışığı eşit olarak dağıtır ve uzun süre dayanır. Işık, bazı kişilerin çok sert bulduğu saf beyazdır, ancak mutfak veya banyo gibi güçlü ışığa ihtiyaç duyduğunuz her yerde iyi çalışır. Diğer dezavantajlardan biri, ampulün dimmer anahtarlarla çalışmamasıdır. Amazon.com.tr adresini takip ederek stok durumunda satın alabilirsiniz.

Philips 6,5W (60 W) E27 Soğuk Beyaz Kısılabilir Olmayan Ampul

Dahili otomatik ışık sensörüyle, bu ampul otomatik olarak gün batımıyla açılır ve gün doğumuyla kapanır. Tasarruflu ampul bekletinizi sonuna kadar karşılamaya çalışır. Bu ampul, 4000 K değerinde renk sıcaklığına sahiptir ve size ekstra soğuk, taze ve canlı ışık verir.

CRI : Renk Oluşturma İndeksi (CRI), yapay bir beyaz ışık kaynağının rengi doğru bir şekilde görüntüleme yeteneğini derecelendiren 0 ila 100 arasında bir ölçektir

TP-Link Kasa Akıllı Ampul

Piyasadaki en iyi kısılabilir LED ampul olan TP-Link Kasa Akıllı Ampul, ücretsiz Kasa uygulaması aracılığıyla evinizin Wi-Fi ağına bağlanır – buradan ışıklarınızı akıllı telefonunuz veya tabletinizle kolayca yönetebilirsiniz.

Parlaklığı kısabilir veya yükseltebilirsiniz (%1’den %100’e) ve beyaz ampullerin kalitesi mükemmeldir – Alexa, Google Asistan ve Cortana ile uyumludurlar.

Parlaklık: 800 lümen Ampul bağlantısı: E27 vida Enerji sınıfı: A+ Hub gerekli mi?: Hayır

AmazonBasics LED Ampul

Bu, Amazon’dan sadece 7 watt enerji kullanan ve süper verimli bir LED ampuldür. Canlı beyaz renk sağlar ve tam parlaklığa ısınması için bekleme süresi gerektirmez. Bu ampulleri kısa zamanda değiştirme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. 15.000 saatlik kullanım ömrü ile ampuller 13 yıldan fazla dayanır (günde üç saatlik kullanıma göre).

Parlaklık: 806 lümen Ampul bağlantısı: E27 vida Enerji sınıfı: A++ Hub gerekli mi?: Hayır

Philips Hue Beyaz ve Renkli Ambiance Smart Bulb

Phillips’in akıllı LED ampulleri, tüm aydınlatma sisteminizi internete bağlı hale getirmek için kullanılabilir ve HomeKit, Google Asistan diğer ev yardımcıları ile iyi bir entegrasyon sunar.

Philips Hue Beyaz ve Renkli Ambiance Smart Bulb Twin Pack, akıllı evinizi dönüştürmek için lider bir üründür. Herhangi bir odada mükemmel atmosferi yaratmak için 16 milyon renkle oynayabilirsiniz.

Parlaklık : 806 lümen Ampul montajı: B22 Bayonet Enerji derecelendirmesi: A+ Hub gerekli: Evet

Genixgreen C7 LED Ampul – En iyi gece LED

Genixgreen’in bu kehribar rengi LED ampulü rahatlatıcı bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur ve gece lambası olarak mükemmel bir şekilde çalışır. 25.000 saatin üzerinde parlaklık ve düşük güç tüketimi sağlayan uzun bir ömre sahip olması, çalıştırması da son derece ekonomiktir.

Parlaklık: 50 lümen Ampul bağlantısı: E14 vida Enerji sınıfı: A++ Hub gerekli: Hayır

LED Ampul Nasıl Seçilmeli

Bir LED ampul satın almaya başlamadan önce, onları hangi odalara monte etmek istediğinizi karar vermeniz ve evinize uygun olduklarından emin olmak için ampullerin özelliklerini gözden geçirmeniz önemlidir.

Parlaklık

LED ampullerin parlaklığı lümen veya Lm cinsinden ölçülür. Lümen sayısı ne kadar yüksek olursa, ampul o kadar parlak olur. Lümen ölçümü yalnızca parlaklığı incelemeye yardımcı olur.

Kabaca , yatak odanızdaki bir masa lambası için yaklaşık 350-450 lümen uygun olurken, daha büyük boyutlu bir oturma odası için 2.000 ila 3.000 lümen arasında bir değer bulmanız gerekir. Detayların önemli olduğu mutfak ve banyonuzda daha yüksek lümenli bir ampul (5000-6500) işinizi görecektir.

Bağlantı Parçaları

Çoğu armatüre uyacak şekilde LED’ler mevcuttur, ancak istediğiniz ampul gerekli armatürünüze uymazsa, yeni bir alışveriş yapmanız gerekir.

Maliyet

LED ışıklar kısa vadede daha pahalıya mal olabilir, ancak uzun vadede çok daha uygun maliyetli bir yatırımdır. Bunlar yalnızca enerji maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda LED ışıkları kullanmak, akkor veya kompakt floresan ampullere (CFL) göre daha az enerji kullanarak karbon emisyonlarını azaltır.

Kaynak : https://www.treehugger.com/most-energy-efficient-led-light-bulbs-5097108 // https://www.homebuilding.co.uk/buying-guides/best-led-bulbs-brighten-your-home-and-save-on-energy-costs

Sonraki yazı >> /genel/consensus-sarap-ve-2022-fiyati/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.