2021 Yılı Online Alışveriş İstatistikleri ve Trendler

Online Alışveriş

Online alışveriş reklamlarından online pazar yerlerinin sayısına kadar, bir internet kullanıcısı olarak online alışverişin patladığını fark etmemek oldukça zor. Ne kadar büyüdüğünü merak ediyorsanız, 8 online alışveriş istatistiklerini ve trendlerini keşfetmek için okumaya devam edin.

Sayfa İçeriği

1. Online Alışveriş Ne Kadar Büyük?

Adobe Dijital Ekonomi Endeksi’ne (ADEI) göre 2021’in ilk çeyreğinde toplam küresel e-ticaret satışlarında 876 milyar dolar görüldü. Hatta 2021’in sonunda yıllık 4,2 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da küresel online satışların Almanya’nın GSYİH’sinden (2019’da 3,86 trilyon) daha büyük hale gelmesi demek.

2. Kaç Kişi Online Alışveriş Yapıyor?

2021’de dünya çapında yaklaşık 2,14 milyar online alışveriş yapacağı ön görülüyor. Bu, dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasının olduğu anlamına geliyor.

Dünya nüfusunun sadece yüzde 60’ının internete erişimi olduğu göz önüne alındığında yani internet bağlantısı olan dünya nüfusunun yarısından biraz azı interneti interneti alışveriş yapmak için kullanıyor.

3. Online Alışveriş Ne Kadar Büyüyecek?

Online alışveriş meraklılarının ne kadar harcayacağını kesin olarak bilemesek de Statista, perakende e-ticaret gelirinin 2022’de 500 milyar doları geçeceğini tahmin ediyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar oline mağazaların yaklaşık 563.4 milyar dolar gelir elde edeceği tahmin ediliyor.

4. İnsanlar Ne Sıklıkta Online Alışveriş Yapıyor?

Online alışveriş mağazaları, mağazalara gitmek için kendi yolunuzdan çıkmanız gerekmediğinden ve birçok site ücretsiz kargo hizmeti sunduğundan, genellikle bireysel olarak satın almayı kolaylaştırır. Ancak, Amerikalıların yalnızca yüzde 18’i haftalık veya günlük online alışveriş yaptıklarını söyledi. Bunun yerine, katılımcıların çoğu ayda birkaç kez (yüzde 25) veya yılda bir ile ayda bir (yüzde 26) arasında çevrimiçi alışveriş yaptığını belirtti.

Bu 2018 Marist Anketi anketi ayrıca 30-44 yaşındakilerin düzenli online alışveriş yapan kişiler olduğunu ve yüzde 56’sının ayda bir kereden daha sık bir şey satın aldığını ortaya koydu. Öte yandan, 45 yaş ve üstü grubun yüzde 33’ü daha önce hiç çevrimiçi alışveriş yapmadıklarını söyledi.

5. En Popüler Online Ödeme Yöntemi

Dijital ve mobil cüzdanlar, dünya çapında online alışveriş yapanlar arasında tercih edilen birinci ödeme yöntemidir. online alışveriş yapanların yüzde 44,5‘i bu yöntemi kullanarak ödeme yaptı (Worldpay, 2020). Bunu ikinci sırada kredi kartları ve üçüncü en popüler çevrimiçi ödeme yöntemi olarak banka kartları gelmektedir.

E-Cüzdan olarak da bilinen dijital ve mobil cüzdanlar, elektronik işlemler yapmayı mümkün kılan elektronik bir cihaz veya çevrimiçi hizmettir. Buna çevrimiçi ödemeler ve ayrıca yüz yüze satın almalar dahildir. Yaygın olarak bilinen e-Cüzdanlardan bazıları Apple Pay, Samsung Pay, Google Pay ve PayPal’dır.

6. Coronavirus’un (COVID-19) Alışveriş Davranışı Üzerindeki Etkisi

Bu yıl alışveriş davranışındaki en büyük değişimlerden biri şüphesiz pandemini etkisinden geldi.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, virüsün yayılmasını sınırlamak amacıyla katı karantina önlemleri uygularken, özellikle market alışverişi yapan tüketicilerin sayısı hızla arttı.

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, Mart 2020’de ABD nüfusunun yüzde 42’si market alışverişlerini haftada en az bir kez online olarak satın aldı (GeekWire, 2020). Bu, sadece iki yıl önce yüzde 22’den keskin bir artışa işaret ediyor. Günlük çevrimiçi market satışları da iki katına çıktı.

7. Müşteriler Sürekli Yeni Ürünler Görmeyi Bekliyor

Alışveriş yapanların ihtiyaçlarının sürekli artması şaşırtıcı değil. Çevrimiçi alışveriş yapanlar sürekli olarak yeni ürünler talep etmektedir. Aslında, her ay tüketicilerin arama sorgularının yüzde 75’i yepyenidir (Salesforce, 2018). Bu, insanların internette gezinirken aktif olarak yeni ürünler aradıklarını gösteriyor. Bunun da ötesinde, tüketicilerin yüzde 69’u bir mağazayı veya alışveriş sitesini her ziyaret ettiklerinde yeni ürünleri görmenin önemli veya çok önemli olduğunu söylüyor.

8. Coronavirüs (COVID-19) Sırasında En Hızlı Büyüyen E-Ticaret Kategorileri

Koronavirüs pandemisi, dünyanın birçok ülkesinde hem süpermarketler ve eczaneler gibi yüz yüze dükkanlarda hem de e-ticaret mağazalarında panik halinde satın almaya yol açtı.

Beklendiği gibi, temel ürünler ve özellikle tıbbi ürünler, online satışlarda büyük bir artış gördü. Adobe tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, el dezenfektanları, eldivenler ve maskeler gibi ürünlerin satışlarının yılın ilk on haftasında yüzde 800’den fazla arttığını ortaya koydu (Adobe, 2020).

Grip, soğuk algınlığı ve ağrı için tuvalet kağıdı ve reçetesiz satılan ilaçlar da çevrimiçi raflardan uçtu ve satışlar sırasıyla yüzde 231 ve yüzde 217 arttı.

Ve spor salonlarının kapanması ve açık hava hareketinin ciddi şekilde sınırlandırılmasıyla birlikte, daha fazla insan evde egzersiz yapmak istediğinden, yalnızca Mart ayının ilk iki haftasında fitness ekipmanlarına olan talep yüzde 55 arttı.

Ev mobilya ürünlerinin satışları da artıyor çünkü insanlar sadece evde daha fazla zaman geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda bir ev ofisi de kuruyor. ABD’de ev geliştirme ürünleri satışları Mart ayı başında yaklaşık bir yıl öncesine göre yüzde 13 arttı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.