Fransız Parfüm Markaları 2022

Fransız Parfüm Markaları

Fransa, parfüm üretmeye başlayan ilk ülke olmasa da, Fransız parfüm markaları dünyanın en iyileri arasında sayılıyor. Antik çağlardan beri insanlar parfüm üretmiş, satın almış ve kullanmıştır. Fransa’da parfüm, Rönesans döneminde Catherine de Medicis‘in Fransız sarayında parfümü kullanmaya başlamasıyla popüler oldu. Ülke, 17. yüzyılda parfüm üretmeye başladı ve Provence’daki tarım arazilerini her çeşit parfüme dönüştürülecek çiçek ve otların ekimine adadı. Bugün, Fransa’nın güneyindeki aynı bölge hala parfüm üretiyor ve malzemelerini yetiştiriyor. Bu yazıda en sevdiğimiz Fransız parfüm markalarını, onları bu kadar özel yapan şeyleri ve onları bulabileceğiniz Paris’teki parfüm dükkanlarını inceliyoruz.

ANNICK GOUTAL PARIS

Niş Fransız parfüm markası Annick Goutal Paris‘tir. Bu parfüm markası doğadan, şiirden ve müzikten ilham alan samimi, kişisel kokular yaratma arzusuyla tanımlanır. Her koku, koku aracılığıyla bir hikaye anlatmaya ve kullanıcı için benzersiz bir tarih, kültür veya hafıza uyandırmaya çalışır. Annick Goutal parfümleri aynı zamanda çevre dostudur, minimum ambalaj kullanır ve müşterilere orijinal şişelerini istedikleri kadar yeniden doldurma ve yeniden kullanma olanağı sunar. Çarpıcı mağazaları, Paris’in 1. bölgesinde 14 Rue de Castiglione’de bulunuyor. Ürünlerinden bazılarını Sabiha Gökçen Duty Free’de bulabilirsiniz.

FRAGONARD

Fragonard, 1926 yılında Provence’ta kurulmuş üçüncü nesil bir parfümeridir. Tüm malzemeleri bölgeden temin edilir ve ürünlerinin çoğu Fransa’da yapılır. Fransa’ya denizaşırı ülkelerden gelen gezginler tarafından ziyaret edilen en popüler parfümerilerden biridir ve hala oradaki en ikonik Fransız parfüm markalarından biridir. Fragonard parfümleri son derece kaliteli ama çok uygun fiyatlıdır ve, bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biri de budur. Fragonard’ın hem geleneksel parfümleri hem de “eau de toilettes” sunduğunu unutmayın. Geleneksel parfümler, uzun süreli kullanım için ciltte eriyen konsantre, genellikle yağ bazlı kokulardır. Geleneksel parfümler genellikle “Eaux de Toilettes”ten daha pahalıdır. Eau de toilette, daha hafif bir koku için giysilere ve diğer kumaşlara püskürtülebilen daha hafif kokulardır.

Fragonard’ın Paris’te ziyaretçilerine tüm parfümlerinin nasıl yapıldığını göstermeye adanmış kendi müzesi bile var! Müzede ÜCRETSİZ rehberli tura katılabilir ve ardından hediyelik eşya için mükemmel parfüm şişeleri satın alabilirsiniz! Müze 3-5 Square de l’Opéra-Louis Jouvet, 75009 Paris’te yer almaktadır.

GUERLAIN

Guerlain, listemizdeki en eski Fransız parfümerilerinden biridir. 1828’de kuruldu ve 100 yıldan fazla bir süre aileye ait oldu ve işletildi. Şirketin amacı, müşterileri için o özel kokuyu, imza kokunuz diyebileceğiniz bir parfüm yaratmaktır. Parfümlerinin ilham aldığı başlıca maddeler arasında gül, bergamot, vanilya ve yasemin bulunur. Parfümlerinin çoğu, Belle Epoque’dan Art Nouveau’ya kadar markanın tarihinden ilham alan süslü şişelerde gelir ve bu parfümleri hediye için mükemmel kılar.

SERGE LUTENS

Serge Lutens, benzersiz, avangart kokular yaratmak için karmaşık bir koku karışımıyla oluşturulan parfüm olan “niş parfüm” kavramını icat etmesiyle tanınır. 1980’lerde kurulmuştur. İlk kokuları pazarda patladı ve hemen popüler oldu. Kreasyonları, çocukluğundan ve birçok seyahatinden gelen kokulardan ilham alıyor. Bu parfümler piyasadaki hiçbir şeye benzemiyor. Parfümleri, güçlü misk ve kehribar notalarına sahip, kesinlikle etki bırakacak zengin kokulardır. Tüm koku çeşitlerini 324 Rue Saint-Honoré’deki mağazalarında görebilirsiniz.

CHANEL NO. 5

Fransız parfüm markalarının hiçbir incelemesi Chanel No. 5’ten bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Bu ünlü parfüm, Coco Chanel tarafından 1921’de yılın beşinci ayının (5 Mayıs) beşinci gününde piyasaya sürüldü. Parfümünü, Paris’te hızla ikonik hale getiren yüksek sosyete arkadaşlarından oluşan seçkin bir gruba verdi. 1940’lar 50’ler ve 60’lar boyunca Chanel No. 5 ABD’de popüler oldu. 1952’de Marilyn Monroe, yatarken giydiği tek şeyin Chanel No. 5 olduğunu söyledi. Parfüm, bugün dünyanın en popüler kokularından biri olmaya devam ediyor.

DIPTYQUE

Diptyque, Paris’ten modern bir lüks, niş Fransız parfüm markaları ndan biridir. En çok satan kokuları, Sudaki Gölge anlamına gelen L’Ombre dans l’Eau’dur. Kulağa gizemli gelen bu koku, frenk üzümü meyveleri, portakal çiçekleri ve gül tomurcuklarını ince dal, yaprak ve toprak ile dengeleyerek hafif asidik, meyveli bir elemente sahip tatlı bir koku sunar. Parfüm 1983’te yaratıldı ve benzersiz, büyüleyici bir koku yaratmak için geleneksel olmayan malzemeler kullanan “avangard” bir parfüm olarak pazarlandı.

Parfums Caron

1904 yılında Ernest Daltroff tarafından kurulan Parfums Caron, hala yalnızca kokulara ayrılmış en eski Fransız parfüm markalarından biridir.
Saf esansların en muhteşem flakonlardaki eşsiz karışımlarıyla ünlü bu efsanevi parfüm markası, erkekler ve kadınlar için 34 parfüm sunuyor.
Klasiklerinden biri olan Pour un Homme, düzenli olarak kullanan eski Fransız cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından popüler yapıldı.
Diğer en popüler iki Caron kokusu, Royal Bain De Caron Parfüm ve Muguet Du Bonheur Parfüm’dür.
Uzun süre kalıcı bir izlenim yaratmak istiyorsanız, Caron parfümleri zamansızdır ve sizi asla yarı yolda bırakmaz.

Trudon

Trudon parfümü kuruluşu oldukça yeni olsa da, (2017) geçmişi bizi, kurucusu Claude Trudon’un Paris’te sahibi olduğu bir mağazada mum ve baharat satmaya başladığı 1643 yılına götürüyor.
1702’de Trudon’un varisi Jérôme Trudon, balmumu mumları üreten bir balmumu markası satın aldı. Yaklaşık 89 yıl sonra, Fransız İmparatorluk sarayına mum tedarik etmeye başladı ve Louis XIV, Marie-Antoinette ve Napoleon’u seçkin müşteri listesine ekledi.
Trudon, kokulu balmumu mumları ile ünlüdür, ancak 2017’de ilk beş parfümünün piyasaya sürülmesinden bu yana, marka hızla parfüm uzmanlarının burnuna doğru yol aldı.
Bugün Trudon, aralarından seçim yapabileceğiniz 7 eaux de parfüm sunuyor. Özellikle beyaz çiçeksi bir narenciye kokusu Médie’yi tavsiye ediliyor. Bu kalıcı koku hem erkekler hem de kadınlar için uygundur.

Memo Paris

İlk buluşmada dikkat çeken oldukça ilginç bir niş koku markasıdır, karı koca olarak kurucularının tutkulu geçmişlerinden ilham alarak yarattıklarını her seferinde dile getiriyorlar. Şişe başına 500 dolardan fazla bir etikete sahiptir.
Bu Parisli lüks parfüm evi, 2007’den beri John ve Clara Molloy tarafından işletilmektedir. Memo kokuları, vintage bir dokunuşla karakterize edilir ve cilt üzerinde gelişen ve uzun ömürlü kompozisyonları ile bilinir.
Basitçe söylemek gerekirse, cilt kokuları ezberler, dolayısıyla “Memo” markasıdır.
En popüler kokularından biri olan Eau de Memo, yepyeni hem erkekler hem de kadınlar için taze limon ve çay gibi kokan amber çiçeksi bir kokuya sahiptir.

Nina Ricci

Maria “Nina” Ricci ve oğlu Robert tarafından 1932’de Paris’te kurulan Fransız parfüm markaları ndan, işe abiye tasarlayarak başladı.
1941’de Robert, 7 yıl sonra ilk kokusu Coeur Joie’yi yaratarak kendi parfüm bölümünü kurdu.
1948’de Robert Ricci, markanın parfüm tarihine damgasını vuran koku olan L’Air du Temps’i piyasaya sürdü. Sıcak ve baharatlı kokusuyla L’Air du Temps, Nina Ricci’yi ünlü bir marka haline getirdi.
L’Air du Temps, popüler bir koku olmaya devam ediyor ve bugün en çok satanlar olmaya devam ediyor.

Thierry Mugler

Thierry Mugler ilk butiğini 1978 yılında Fransa, Paris’te açtı.
Mugler modadan emekli oldu ve hazır giyim markası mali kayıplar nedeniyle 2003 yılında kapandı. Ancak parfüm bölümü kârlı kaldı. Modaya yaptığı en büyük ve en başarılı katkı kuşkusuz onun koku serisidir.
Thierry Mugler parfümleri bugün gelişmeye devam ediyor. Markanın Angel ve Alien kokuları, günümüz kadınlarının makyaj setlerinde yerini alıyor – ve burada kalıcılar.

Chloé

Bu Fransız lüks moda evi, 1952’de Gaby Aghion tarafından kuruldu. İlk kokuları, kendi adını taşıyan Chloé kadın parfümü 23 yıl sonra – 1975’te piyasaya sürüldü. Bu güne kadar en çok satan kadınsı bir klasik olmaya devam ediyor.
Madonna, Emma Stone ve Katie Holmes gibi ünlü müşterilerin oluşturduğu uzun bir listesiyle Chloé, dünyanın en iyi tasarımcı markaları arasındaki yerini koruyor.
Chloé, Nomade ve Love Story, modern kızlar tarafından tercih ediliyor.

Lancôme

1935 yılında Guillaume d’Ornano ve Armand Petitjean tarafından Paris, Fransa’da kurulan Lancôme, en popüler Fransız parfüm markalarından ve dünyanın en ünlü parfüm üreticilerinden biridir.
Favori olan La Vie Est Belle, Lancôme tarihinin en çok satan kokusudur.
Bu yüzden, yüksek kaliteli kadınsı kokuları seven herhangi bir kıza Lancôme’u önermek gerekirse, bu parfüm en iyi seçim olabilir.

Dior

Fransız parfüm markaları denildiğinde Dior ilk akla gelen markadır. Ve efsanevi Miss Dior parfümü ise bu markayı akıllara kazıyan kokusudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.