Fransa’dan Türkiye’ye Oruç Reis Uyarısı

Oruc Reis Sismik Araştırma Gemisi

Türkiye, Pazar günü geç saatlerde araştırma gemisi Oruç Reis’i önümüzdeki 10 gün içinde sismik bir araştırma yapmak üzere Doğu Akdeniz’e gönderme planlarını duyurdu. Bu, NATO müttefiki Yunanistan ile gerginliği yeniden canlandıracak bir adım.

Türk donanması, Oruç Reis gemisinin deniz alarm sistemi NAVTEX’e gönderdiği bir mesajda Pazartesi’den 22 Ekim’e kadar Yunanistan’ın Kastellorizo adasının güneyi de dahil olmak üzere bölgede faaliyet göstereceğini söyledi.

Fransa hızla durumu tırmandırmaya çalıştı ve Türkiye’yi ihtiyatlı davranmaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnès Von der Mühll, “Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmesini, yeni provokasyonlardan kaçınmasını ve iyi niyetin somut kanıtlarını göstermesini bekliyoruz.” Dedi.

Türkiye ve Yunanistan, Ağustos ayında, iki NATO komşusunun Kıbrıs ile Yunanistan’ın Girit adası arasındaki stratejik sularda rakip hava ve donanma tatbikatları düzenlediği Ağustos ayında Doğu Akdeniz’de gaz arama çalışmaları nedeniyle arka arkaya kilitlendi.

Yunanistan, Kastellorizo çevresindeki sular üzerinde hak iddia ediyor, ancak Türkiye bunu reddediyor ve daha uzun bir kıyı şeridine sahip olduğu için Doğu Akdeniz’de daha fazla hak iddia ettiğinde ısrar ediyor.

Ankara, ilk olarak Oruç Reis sismik araştırma gemisini ve savaş gemilerini 10 Ağustos’ta tartışmalı sulara konuşlandırdı ve Atina ve Avrupa Birliği’nin defalarca durma çağrılarını görmezden gelerek görevi uzattı.

NAVTEX’in mesajına göre gemiye, Ataman ve Cengiz Han adlı diğer iki gemi ile en son “sismik araştırma” görevine katılacak.

AB-Türkiye bağlarında bir gerginlik

Oruç Reis, geçen ay Yunanistan’ın talep ettiği sulardan kıyıya çekildi ve pek çok kişinin umduğu gibi Ankara ve Atina’nın krizi müzakerelerle çözebileceğini umdu.

O dönemde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çekilmenin AB zirvesi öncesinde diplomasiye bir şans vermek olduğunu söyledi.

Zirveden sonra blok, bölgedeki operasyonlarını sürdürmesi halinde Türkiye’yi cezalandıracağını söyleyerek, Ankara’nın Türkiye-AB ilişkilerinin daha da gergin olduğunu söyledi.

Türk ve Yunan dışişleri bakanları da geçtiğimiz hafta Slovakya’nın başkenti Bratislava’da düzenlenen bir güvenlik forumunun oturum aralarında gerginlikler başladığından bu yana en üst düzey müzakerelerde bir araya geldiler.

Türk devleti TRT yayıncısına göre, Alman dışişleri bakanının Çarşamba günü Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor ve burada Doğu Akdeniz gündemde yer alacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.