Elysee, Erdoğan’ın Macron aleyhindeki “kabul edilemez” sözlerini kınadı

Emmanuel Macron

Türk cumhurbaşkanı, Fransız mevkidaşını Müslümanlara karşı tavrını kınayarak “ruh sağlığı muayeneleri yapmaya” çağırmıştı. Élysée tepki gösterdi ve Samuel Paty‘nin öldürülmesinin ardından Türkiye’den “taziye ve destek mesajlarının gelmemesine” dikkat çekti.

Elysee Sarayı, 24 Ekim Cumartesi günü, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron’un Müslümanlara karşı tavrı nedeniyle “akıl sağlığını” sorgulayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kabul edilemez” olarak nitelendirdiği yorumları kınadı.

Élysée, bir hafta önce Paris banliyölerindeki kolejinin yakınında bir İslamcı saldırıda başı kesilen “Samuel Paty’nin öldürülmesinden sonra Türkiye cumhurbaşkanından taziye ve destek mesajları gelmemesine” dikkat çekti.

Türkiye cumhurbaşkanı bununla da yetinmeyerek: Emmanuel Macron‘un 2022’deki bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimini “Fransa için hiçbir şey başaramadığı için” kaybedeceğini de iddaa etti. “Vaktini benimle uğraşmakla harcarsan, bunun sana bir faydası olmaz.”

Kaynak : https://www.lefigaro.fr/flash-actu/erdogan-denonce-l-attitude-de-macron-envers-les-musulmans-et-interroge-sa-sante-mentale-20201024

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.