Brüksel, Ankara’yı Akdeniz’deki sondajlara karşı bir kez daha uyardı

Josep Borrell

Kıbrıs hükümeti Türkiye’yi “Doğu Akdeniz’de korsan bir devlet” haline getirmekle suçladı. Avrupa Birliği Ankara’yı bölgede gerginliği artırmakla suçluyor.

. Cumartesi günü Avrupa Birliği, Libya’yı yatıştırmaya çalışmak için Berlin’deki uluslararası konferansın açılışından önce Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de, özellikle Kıbrıs sularında herhangi bir yasadışı hidrokarbon sondajına karşı uyardı. Birlik, hali hazırda muhalefetin kaynağı olan bir bölgede Türk saldırılarının gerilimi artıracağından korkuyor.

Avrupa diplomasisi başkanı Josep Borrell Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplumun bütün üyeleri, bölgesel istikrar ve güvenliği zayıflatacak her türlü eylemden kaçınmalıdır.” Dedi. . Türklerin Yavuz gemisini Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesinin sularına yeniden angaje etme arzusuna tepki gösteren birlik, bu bölgedeki “Türkiye’nin yasadışı sondaj faaliyetlerine ilişkin konumunu” hatırlatıyor. Dosyadaki farklı taraflar arasında “diyaloğa elverişli bir ortam yaratmak” için “somut önlemler” alınmasını istiyor. Metin üzüntüyle, “Türkiye’nin bölgede yeni arama ve sondaj faaliyetleri başlatma niyeti maalesef ters yöndedir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.