300 Binlik Yıkımla Erdoğan’ın Tasfiyesi Devam Ediyor

Recep Tayyip Edoğan

Otoriter rejim, 2016 başarısız darbesini düzenleyenlerle ve sponsoru olarak belirlediği Fethullah Gülen ile bağlantısı olabilecek her şeyi yok etmeyi amaçlıyor. Bugüne kadarki son hedef: matematik ders kitapları.

Temmuz 2016’daki darbe girişiminden bu yana, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk hükümetinin otoriter sürüklenmesi devam etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk etkileyici bir rakam verdi: Üç yıl içinde okullardan ve kütüphanelerden 301.878 kitap çıkardı ve yok etti.

The Guardian gazetesine göre, devlet adamı bu yeni tasfiye aşamasını, üç yıl önce başarısız darbeyi kışkırtmakla suçlanan vaiz Fethullah Gülen’in (her zaman inkar ettiği bir şey) tamamen reddederek açıkladı. Hizmet hareketinin kurucusu, Türk kardeşliği geleneğine göre, ancak katı bir ifade olmaksızın, Gülen her şeyden önce Erdoğan’ın müttefikiydi. Ancak kendisini devirmeyi amaçlayan bir “paralel devlet” kurmakla suçlayan mevcut Türkiye cumhurbaşkanı ile anlaşmazlıklar yükseldi. Hükümet, bu kitapları kaldırarak, ülkesindeki tüm insan izlerini ortadan kaldırmayı umuyor.

Kaynak : https://www.lefigaro.fr/culture/en-turquie-la-purge-lancee-par-erdogan-se-poursuit-avec-la-destruction-de-300-000-livres-20190808

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.