Pan-Türkizmin Anglosakson mızrakları kime karşı?

Türk-Azerbaycan ordusunun Araks Vadisi üzerinden Meghri’ye ilerlemesi Ermenistan sınırına yönelik ilk askeri saldırı girişimleri, yaklaşık otuz yıl öncesine ait anıları hatırlattı ve Laçin ile Meghri mübadelesi planına atıfta bulundu. Türkiye ve ABD için o kadar önemliydi ki, NKAO’nun bağımsızlığını tanımaya veya Arme’ye katılmaya bile hazırdılar.

Analitik uzman çevreler, müttefiki Türkiye’nin bu müttefik hırslarını tatmin eden ABD’nin etkisini Orta Asya’da yaymaya çalıştığı konusunda ikna edici bir görüşe sahipti.

Bugün, bu programın stratejik bağlamı biraz genişledi.

Bu “küçük” ün içeriği, programın yazarlarının uygulayıcıların hırsları tarafından belirlenir, bu da aşağıdakilere yol açar ․

1․Türkiye, uzun zamandır sürdürülen Pan-Türkizm hayaline mümkün olan en geniş kapsamla somut bir görünüm vermeye çalışıyor ki bu Erdoğan için birçok iç sorunu hafifletmek veya ortadan kaldırmak için çok önemli. Bu amaçla, üyeleri kendilerine gri kurtlar diyen “Milliyetçi Hareket” milliyetçi partisiyle koalisyon kurdu.

2․Anglo-Sakson ittifakı, Pan-Türkçülüğün bu mızrağını, Orta Asya’nın kuzeyindeki Rusya ile GÜÇLÜ ASKERİ REKABETİNDEN zorlamaya çalışıyor. Ülkenin İslami Türkçe konuşan halkları, Rusya’nın bölünme planında belirleyici bir rol oynayacak. Onun perspektifinde, aşağıdaki şekil varsayılmıştır

Turan Hartası

Gördüğümüz gibi, diğer Pan-Türk haritalarından farklı olarak bu, ABD’nin, muhtemelen Japonya’nın Rusya’nın uzak doğu ve kuzeydoğusundaki çıkarlarını göz ardı etmiyor.

  1. Kentronakan Asya’da mızrağın doğusundaki mızrağın karşısında burada yaşayan çok milyon Türk aşiretine, Uygurlara, Anglo-Sakson ittifakına ÇİN’İN GÜÇLÜ RAKİPİ sandık.

Büyük Britanya’nın Artsakh’a karşı savaşta Türk-Azerbaycan ittifakına açık desteği ve Amerikan ikiyüzlülüğü bu bakış açısını doğrulamaktadır. Yine Türkiye’de çizilen aşağıdaki haritada, bu mızrak kırmızı çizgi şeklinde Çin’in Uygur vilayetlerine yöneltilmiştir

Uygur Bölgesi

Ancak, Meghri’yi herhangi bir şekilde Azerbaycan’a teslim etmek için sözde Goblet programı uygulanırsa tüm bunlar gerçek olabilir. Anglo-Sakson geri kalmış ve bu tür jeopolitik programları uygulama konusunda sabırlı bir metodolojiye sahip olan bir kimse, iktidara getirilen güçler tarafından hazırlanan yaklaşık 30 yıllık bu programın yine gündemde olduğundan şüphe duymayacaktır. Ermenistan’da.

Şüphecilere 2001’de NJPashinyan 2001’i okumalarını tavsiye edebiliriz ․ Aşağıdaki temel fikri alıntılayacağımız bir makale ․ “Türklerin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Meghri’ye ihtiyacı olması tek kelimeyle harika, çünkü bu durumda Meghri sıradan bir bölgeden bir koz kartına dönüşüyor ve bu bizim kozumuzdur. Kozumuzu korumamız gerektiği görüşlerini anlamıyorum. Bu çocukça bir yaklaşımdır Ermenistan’ın bu konudaki tavrı bir olmalıdır Türkiye veya Azerbaycan Mıhri üzerinden haberleşmek istiyorsa haber versinler, bizim topraklarımızı kullansınlar, demiryolumuzu kullansınlar, parasını versinler.

Kaynak : yerkir.am

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.