Ordudan Paşinyan istifa sesleri

Ermenistan ordusu Paşinyan istifa dedi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ordunun istifa taleplerini darbe girişimi olarak nitelendirdi ve halkı ülkenin başkentinde protesto etmeye çağırdı.

Paşinyan’ın Rusya’nın İskender füze sisteminin geçtiğimiz sonbaharda Dağlık Karabağ’daki savaşta etkisiz kaldığı yönündeki şikayetlerini eleştirmesinin ardından, cumhurbaşkanına üst düzey bir askeri yetkiliyi kovmasını tavsiye etti. Ertesi gün Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı “başbakan ve hükümeti şu andaki kader ve kritik anda artık yeterli karar veremiyor” diyerek onu istifaya davet etti.

Paşinyan Perşembe günü Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda, “Genelkurmay’ın paşinyan istifa açıklamasını askeri darbe girişimi olarak görüyorum,” diyen Paşinyan, taraftarlarını Erivan’ın merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya çağırdı.

Paşinyan, Azerbaycan’la tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesi üzerine altı hafta süren çatışmanın Ermenistan’ın 1990’lardan beri sahip olduğu stratejik toprakların kontrolünü kaybetmesiyle sona ermesinin ardından, liderliğine karşı aylarca hoşnutsuzluk yaşandı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Moskova’nın Ermenistan’daki gelişmelerden endişe duyduğunu ve sükunet çağrısında bulunduğunu söyledi.

Peskov, “Ermenistan’daki durumun gelişimini endişeyle izliyoruz,” diyerek, “Doğal olarak sükunet çağrısı yapıyoruz” dedi.

Carnegie Europe’dan kıdemli çalışan Thomas de Waal, bir tweet ile gelişmeyi “ordu her zaman siyasetin dışında kaldığı için tehlikeli bir dönüş” olarak nitelendirdi.

De Waal, “Paşinyan şimdi görevde kalmak için kilise ve cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere tüm seçkinlerle yüzleşmeye çalışıyor” diye yazdı.

Kaynak : https://www.themoscowtimes.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.