Ermeni ordusu, Türk Hava Kuvvetleri F-16’larının devam eden saldırılara karıştığına dair kanıtlar sunuyor.

Ermenistan ordusu

YEREVAN, 15 EKİM, ERMENİSTAN. Ermeni ordusu, Türk Hava Kuvvetleri F-16 savaş uçaklarının Azerbaycan’ın Artsakh ve Ermenistan saldırılarına karıştığına dair kanıtlar sundu.

Ermenistan Hava Savunma Birlikleri Komutan Yardımcısı / Genelkurmay Başkanı Garik Movsesyan, 15 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, Türk F-16’larının Türk-Azerbaycan ortak askeri tatbikatları için Temmuz ayında Azerbaycan’a geri gönderildiğini söyledi.

“F-16’lar, askeri tatbikatların hem hazırlıkları hem de aktif aşamaları sırasında, Ermenistan ve Artsakh eyalet sınırlarının tamamı boyunca, çoğunlukla Gence-Vardenis, Gence-Karvajar, Gence-Martakert’te aktif operasyonlar, eğitim uçuşları yürütüyorlardı. Askeri tatbikatların sona ermesinden sonra bu uçaklar Türkiye’ye dönmedi ve [Azerbaycan’daki] Gence hava üssünde konuşlanmış olarak kaldı ”dedi.

Ardından, 23 Eylül’de Türk Hava Kuvvetleri komutanlığı, Gence havaalanındaki F-16’ların mürettebat ve teknik personelinin değişimini gerçekleştirdi. Movsesyan, Türkiye’den Azerbaycan’a bu yeniden uçuşun Gürcistan hava sahası üzerinden gerçekleştirildiğini söyledi.

23 Eylül saat 16: 00’da, değişen vardiyanın uçakları, kalıcı konuşlandırma hava üssünde yeniden konumlanmak üzere Gence’den Gürcistan topraklarından geçerek uçuş gerçekleştirdiler. Azerbaycan’ın 27 Eylül’de başlattığı saldırı operasyonlarının ilk gününden itibaren, Türk Hava Kuvvetleri F-16’lar aktif olarak hava görevlerinde, yani Ermenistan Cumhuriyeti toprakların ve tesislerin bombalanması ve hava saldırıları ile yardımcı oldu.

27 Eylül’de iki Türk Hava Kuvvetleri F-16 savaş uçağı, Gence-Sotk-Vardenis havasındaki Mets Masrik ve Sotk yerleşimlerine hava saldırılarını gerçekleştirmek için Ermenistan Cumhuriyeti hava sahasını 6 km derinliğe kadar aştı.”dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.