Avrupa ve Arap ülkeleri Erdoğan karşıtı eksen oluştururken Türk saldırgan politikası geri tepti.

Ruben Safrastyan

YEREVAN, 16 EYLÜL, ERMENİSTAN. Ermeni Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün geçici bilim direktörü analist Ruben Safrastyan, bir Türk araştırma gemisinin Yunan kıyılarına yakın Doğu Akdeniz’den limana dönüşünün taktik bir adım olduğunu savunuyor.

“Erdoğan’ın son yıllarda dış politikasını genel olarak değerlendirdiğimizde, şu özelliğin olduğunu görüyoruz: Türkiye çevresinde gerilimi artırmaya çalışıyor. Bu koşullarda küçük bir geri adım atabilir ve karşılığında diğer taraftan büyük bir taviz bekleyebilir. Türk gemisinin Yunan sularından dönüşünün bu taktiğin tezahürü olduğunu düşünüyorum.”

Safrastyan, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan’ın Akdeniz’deki politikasının her ne pahasına olursa olsun etki çemberini güçlendirmeyi ve genişletmeyi ve ardından su altındaki büyük gaz rezervleri gibi maddi faydalar elde etmeyi amaçladığını savunuyor. Türkiye uzmanı, Erdoğan’ın doğalgaz kullanımını tekeline alıp bölgesel bir tedarik merkezi haline gelmek istediğini, bu nedenle bu eylemlerin hem jeopolitik etkiyi artırmayı hem de enerji taşıyıcı sektöründe bir merkez haline gelmeyi amaçladığını savunuyor.

Ruben Safrastyan, Türkiye’nin bölgedeki bazı ülkelerde agresif politikasını yürüttüğünü ve bu eylemlerin itibarını veya nüfuzunu artırmasını beklediğini, ancak Ankara’nın Safrastyan’ın “Türk karşıtı” dediği şeyden güçlü bir karşı yanıt almasıyla geri teptiğini söylüyor. eksen “Yunanistan, Kıbrıs, İsrail, Mısır, Fransa ve diğerlerinden oluşur.

Safrastyan, “Bu nedenle Erdoğan’ın agresif politikasının beklediği sonuçları verdiğini söylemem.” Dedi.

Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlardan aktif olarak bahsettiğini ve bu sorunun bir hafta içinde yapılacak AB liderleri oturumlarında gündeme getirileceğini göz ardı etmediğini kaydetti. Safrastyan’a göre, Avrupa ülkelerinin yanı sıra Arap ülkeleri arasında da Türk tehditlerini çok iyi anladıkları için bir “Türk karşıtı eksen” oluşuyor.

Kaynak : https://armenpress.am/eng/news/1027845.html

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.