Çin’de altın madeni patlamasında ölü sayısı 10’a yükseldi.

Çin'deki altın madeni patlamasında öl sayısı 10'a yükseldi.

Yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çinli kurtarma ekiplerinin bir altın madeninde patlamalarda ölen dokuz işçinin daha  cesetlerine ulaştıklarını ve ölü sayısının 10’a yükseldiğini söyledi.

Shandong eyaletindeki madende iki hafta boyunca yeraltında mahsur kaldıktan bir gün önce on bir kişi kurtarıldı. Bir kişi hala kayıp.

Yapımı devam eden madende meydana gelen kazanın sebebi araştırılıyor. 10 Ocak’taki patlamalarda, bir şaftı tıkayan, asansörleri devre dışı bırakan ve işçileri yeraltına hapseden 70 ton enkaz açığa çıktı.

Kurtarma grubunun yöneticisi Chen Yumin, gazetecilere verdiği demeçte, Pazartesi günü göçük altındanç çıkarılan dokuz işçinin yerden 400 metreden (1,320 fit) daha aşağıda öldüğünü söyledi. Yaklaşık bir buçuk saat arayla iki patlama olduğunu ve ikinci patlamanın daha fazla hasara yol açtığını söyledi.

Madenin bulunduğu Yantai şehrinin belediye başkanı Chen Fei, kalan madenci bulunana kadar arama çabalarının devam edeceğini söyledi.

Bir basın toplantısında “Bu işçi bulunana kadar pes etmeyeceğiz” dedi.

Daha fazla denetim, güvenliği artırdı, ancak kömüre ve değerli metallere olan her geçen gün artmaya  devam ediyor. Geçen yıl dağlık güneybatı Chongqing’de meydana gelen iki kazada 39 madenci hayatını kaybetmişti.

Kaynak: apnews.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.