Bulgaristan Hediyelik Eşya Alışveriş 2021

Bulgar lokumu Bulgaristan Alışveriş Siteleri

Bulgaristan’da güzel bir tatil veya iş ziyareti sonrası ülkenize dönme vakti geldiğinde, eşinize dostunuza götürebileceğiniz hediyeleri sizin için derledik. Bulgaristan hediyelik eşya rehberinde Bulgaristan’a has ürünleri inceleyebilirsiniz.

Sayfa İçeriği

Gül Yağı

Gül esansı ve Gül yağı Bulgaristan’da çok meşhurdur.

Bulgaristan, muhteşem gül esansı ve gül yağı ile ünlüdür. Saf gül yağı nispeten pahalıdır (1 ml için yaklaşık 45 – 50 leva) ama yine de Batı ülkelerine kıyasla iyi bir fiyattır – sadece saygın satıcılardan satın aldığınızdan emin olun. Orijinal gül yağı genellikle kapalı şişelerde satılır – turistik yerlerde satılan sahte olanlardan uzak durun. Gül damıtma işleminin bir yan ürünü olan gül suyu nispeten ucuzdur fakat çok faydalı harika bir üründür. Antioksidanlar açısından zengindir, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bir ruh hali arttırıcı görevi görür. Kozmetik amaçlı, doğal bir hava veya çamaşır spreyi olarak kullanabilir, hatta içebilir veya tatlılara ekleyebilirsiniz! Gül reçeli veya gül şurubu, el bagajınızda eve götürmek için ideal olmasa da Bulgaristan’dayken mutlaka denemeniz gereken ikramlardır.

Bulgar Şarabı veya Rakia

Şarap, çok pahalı olmasa bile en klas hediyelerden biridir.

Bulgaristan’ın çok makul fiyatlara bazı mükemmel şaraplar ürettiğini keşfetmiş olduğunuzdan şüpheniz olmasın; bazı köpüklü çeşitleri de dahil olmak üzere kırmızı, beyaz ve gül. Evinize biraz şarap veya alkollü içki götürmek istiyorsanız ve Sofya Havalimanı’ndan uçuyorsanız, muhtemelen en iyi seçeneğiniz şarabı vergisiz satın almaktır. Nispeten dolu ve iyi yastıklı bir süitiniz yoksa, yerel mağazalardan satın aldığınızdan biraz daha pahalı olabilir.

Bulgar baharatları ve otları

Chubritsa aşk hayatınıza renk katmaz ama yemeğiniz için harikalar yaratır.

Arkadaşlarınız yeni lezzetler denemek konusunda maceracıysa, eve götürebileceğiniz birkaç ot ve baharat karışımı Bulgaristan hediyelik eşya kategorisine girebilir. Son derece hafiftir ve orijinal ambalajında kapalı tuttuğunuz sürece – gümrük çok fazla soru sormamalıdır 😉
Chubritsa (Yazın Tuzlusu) Чубрица – birçok Bulgar yemeklerinde, özellikle ünlü Shopska salatasında kullanılan çok farklı bir tada sahip bitki.
Sharena Sol Шарена Сол – Kelimenin tam anlamıyla renkli tuz anlamına gelir ve Bulgaristan’da tuz, kırmızı biber ve chubritsa’dan oluşan popüler bir baharat karışımıdır, ancak bu günlerde sıklıkla başka baharatlar ve otlar eklenir. Şaşırtıcı derecede lezzetli bir dilim kızarmış ekmek üzerine biraz zeytinyağı veya ‘sirenin’ (beyaz peynir) üzerine serpilir. Bir Bulgar evini ziyaret ederken hoş bir jest olarak genellikle biraz taze ekmekle birlikte küçük bir tabakta sunulur. Misafir bir parça ekmek koparır ve onu tuz karışımına batırır.

Bulgar Lokumu

Lokum: Bu tatlı Bulgar lezzetlerini evinize götürün

500 yıllık Türk hakimiyetinde kalan Bulgaristan Türk lokumu olarak da bilinen Lokum. Şeker ve nişastadan yapılan enfes tatlı ikram, gül ve çoğu kuruyemiş (fıstık veya badem) dahil olmak üzere çeşitli tatlarda gelir. Pudra şekeri veya hindistancevizi ile tozları kesinlikle biraz kötü bir muamele ama çok zevkli. Yerel ‘lokum’ markalarından bazıları, ambalajlarıyla retro bir görünüm korumuş ve bu da onu eski bir komünist ülkeden ideal bir hatıra haline getiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.