Türkiye Cumhurbaşkanı Batı’yı “Haçlı Seferlerini yeniden başlatmakla” suçladı

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoğan, Batılı ülkelerin İslam’ı hedef aldığını söylüyor. Muhammed Peygamber’i savunmak “bir şeref meselesidir”.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa ile Muhammed karikatürleri konusundaki tartışmada, bazı ülkeleri “haçlı seferlerini yeniden başlatmakla” suçluyor. Erdoğan, partisi AKP’den milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, bunların İslam’a saldıran Batılı devletler tarafından planlandığını söyledi. Muhammed Peygamber’e yönelik saldırılara karşı çıkmak “namus meselesidir”.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 18 yaşında islamcı şüpheli tarafından bir öğretmenin kafasını kesmesinin ardından, muhafazakar İslam’a karşı Fransa’nın değerlerini baltalamakla tehdit eden eylemi hızlandıracağını duyurdu. Bazı Müslümanların küfür olarak gördüğü ve sınıfta öğretmen tarafından kullanılan Muhammed karikatürlerinin, Macron’a göre, ifade özgürlüğü sürecinde yine de yayınlanmasına izin verilmelidir.

Fransız hiciv gazetesi Charlie Hebdo tarafından Erdoğan’ın bir karikatürünün yayınlanmasının ardından Türkiye, yasal ve diplomatik adımlar attığını açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanlığı, “aşağılık karikatüre” karşı “gerekli” tedbirlerin alınacağını duyurdu. Çizim, “Türklere ve İslam’a karşı bir düşmanlığı” yansıtıyor. Ankara Cumhuriyet Savcılığı soruşturma açtı.

Kaynak : https://www.zeit.de/politik/ausland/2020-10/tuerkei-frankreich-mohammed-karikaturen-tayyib-erdogan-islamismus-kreuzzuege

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.