Erdoğan’dan Alman polisine ırkçılık suçlaması

Alman Polisi

Erdoğan, Covid-19 yardım dolandırıcılığı soruşturması sırasında Berlin camisine düzenlenen baskının ardından Alman polisini “ırkçılık ve İslamofobi” nedeniyle eleştirdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkentindeki bir camide sabah namazını bozduğu için Alman polisini eleştirdi. Operasyon, yasa dışı yollardan alınan Covid-19 sübvansiyonlarıyla ilgili soruşturmanın bir parçasıydı.
Erdoğan, “Berlin’de Mevlana Camii’ne düzenlenen sabah namazında polis baskınını şiddetle kınıyorum” dedi.

Erdoğan daha sonra Alman polisine yönelik eleştirisini ikiye katladı ve “Avrupa faşizmi kendi vatandaşlarına yönelik bu tür saldırılarla yeni bir düzeye ulaştı” dedi.

Türk Dışişleri Bakanlığı daha önce baskını “çirkin” ve “iğrenç” bir hareket olarak eleştirmişti. Açıklamada, memurların sabah namazını bozmaları ve türbenin içinde botlarıyla yürümelerinin “kabul edilemez” olduğu belirtildi. Müslümanlar genellikle camide namaz kılmadan önce ayakkabılarını çıkarırlar.

Berlin savcılığına göre Alman polisi, 70.000 € (83.000 $) değerinde sahte koronavirüs sübvansiyonlarının alınmasıyla ilgili bir soruşturma kapsamında Çarşamba günü Mevlana da dahil olmak üzere altı yerde arama yaptı. Memurlar, çeşitli veri taşıyıcıları ve dosyalar ile birlikte camide 7.000 € (8.300 $) nakit paraya el koydu. Olaydaki şüphelilerden biri Mevlana ile bağlantılıydı.

Kaynak : https://www.rt.com/news/504456-erdogan-condemns-mosque-raid/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.