Bundeswehr, silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) karşı savunmada açıklara sahip.

Siha Bayraktar Almanya

Görünüşe göre SİHA silahlı insansız hava araçlarının eksikliği, Bundeswehr’in (Almanya Silahlı Kuvvetleri) savaş ve savunma yetenekleri üzerinde daha önce tahmin edilenden daha büyük bir etkiye sahip. Savunma Bakanlığı, geçen sonbaharda Dağlık Karabağ savaşına ilişkin askeri bir ön değerlendirmede, Azerbaycan’ın başarısını “önemli ölçüde” silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının etkili kombinasyonuna borçlu olduğunu yazdı. FDP’den gelen bir talebe yanıt olarak, “Bu başarı, Ermenistan’ın insansız hava araçlarına karşı savunma seçeneklerinin bulunmaması ile pekiştirildi” diyor.

Azerbaycan, dronlarla savaşa yoğun bir şekilde yatırım yapan Türkiye tarafından geçen yıl sonbaharda savaşta desteklendi. 24 saate kadar havada kalabilen Türk Bayraktar TB2 uçağının yanı sıra, hedeflerin üzerinden saatlerce dolaşabilen ve gözlemleyebilen İsrail “Harop” insansız hava araçları kullanıldı. Ucuz “kamikaze” uçaklar kamyonlardan kalkış yapabilme yetisine sahip. Diğer şeylerin yanı sıra, insansız hava araçları kullanılarak Ermeni konumlarını ortadan kaldırmak mümkün hale geldi. Basında çıkan haberlere göre sadece bu yöntemle 185 Ermeni muharebe tankı imha edildi.

FDP’nin (free democratic party) görüşüne göre, Bundeswehr’in insansız hava araçlarına karşı neredeyse hiç savunma kabiliyetine sahip olmadığı anlamına geliyor. Savunma Komitesi başkanı Alexander Müller, “Cevap olarak, dronlara karşı savunmada ve askerlerimizi korumak için silahlı dronların olası kullanımında muazzam bir beceri boşluğu olduğunu gösteriyor.” Dedi. Müller, SPD’ye (social democratic party) direnişten vazgeçmesi çağrısında bulundu.

“Federal hükümet, savunma sistemlerinin tedarikine derhal dahil olmalı ve SPD nihayet, dronların silahlanmasına yönelik ablukanın kaldırılmasını öneren Hans-Peter Bartels, Fritz Felgentreu ve Eva Högl gibi uzmanlarını dinlemelidir. Gelecekteki ihtilaflarda geçen yüzyılın kaynakları ile çalışmayı göze alamayız! “

Kaynak : Faz.net

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.