Almanya Çalışma Saatleri 2022

Ortalama olarak bakacak olursak, Avrupa’daki mesai saatleri en düşük olan ülkelerden biri Almanya’dır. İdeal bir iş-yaşam dengesi kurmayı başaran Almanya, çalışma saatleri nin düşüklüğünü yüksek üretkenlik değeriyle harmanlıyor. Bu yazıda yönetmeliklere göz atarak Almanya çalışma saatlerini inceliyoruz.

Sayfa İçeriği

Almanya’da Kaç Saat Çalışılıyor

Almanya’da çalışma saatleri konusunda katı yasal sınırlamalar vardır. Günde 8 saatten fazla çalışmanıza izin verilmez. Çalışma haftası Pazartesiden Cumartesiye kadar sürer ve çalışanlar haftada 48 saatten fazla çalışamazlar. Altı ay (veya 24 hafta) içinde toplam günlük ortalama çalışma süresiniz günlük 8 saati geçmezse, bu süre günde 10 saate kadar uzayabilir..

Tipik çalışma saatleri Pazartesi-Perşembe 9-5 ve Pazartesi-Cuma 9-4‘tür. Alman iş kanununa göre çalışma saatleri bir günde sekiz saati veAlya bir haftada 48 saati aşamaz.

Esnek çalışma saatleri ve evden çalışma, özellikle küçük çocukları olanlar için giderek daha popüler hale geliyor.

Almanya Çalışma Saatleri

Almanya’da öğle yemeği molaları ne kadar?

Almanya çalışma saatleri içerisinde öğle molasının payı 20 dakikadır. Almanya’da en az 30 dakikalık bir öğle yemeği molası hem zorunlu hem de ücretsizdir.

Almanyada yıllık izin kaç gün?

Almanya’da tam istihdam aynı zamanda yıllık izin hakkıyla birlikte gelir; bu, aslında dünyadaki en yüksek oranlardan biridir. Ortalama olarak, çalışanlara yasal olarak minimum 24 gün olmak üzere yılda 30 gün yıllık izin verilir. Bu, aylık maaşları etkilemeyen ücretli bir izindir.

Almanya’da fazla mesai ücreti ne kadar?

Alman hukukunda fazla mesainin yasal bir tanımı yoktur. Fazla mesai ücretleri ve ek ücretler nadiren federal veya eyalet düzenlemelerine tabidir. Bunun yerine, karar vermeleri sendikalara, işverenlere ve iş konseylerine bırakılır.

Almanya’da İş konseyleri. Beşten fazla çalışanı olan bir şirkette, bu çalışanlar bir çalışma konseyi oluşturma hakkına sahiptir.

Almanya’da fazla mesaiden bahsettiğimizde, Almanca’da her ikisi de İngilizce’ye “fazla mesai” olarak çevrilen “Überstunden” ve “Mehrarbeit” terimleri arasında bir ayrım yaptığını belirtmek önemlidir.

Mehrarbeit” terimi, Çalışma Saatleri Yasasında belirtildiği gibi, haftada 48 saat (altı günlük bir çalışma haftasında günde sekiz saat) olan maksimum sınırı aşan çalışma süresini ifade eder. Bir işveren, altı aylık bir süre boyunca çalışanın toplam çalışma saatlerinin ortalama günde sekiz saat olması koşuluyla, bunu günde 10 saate kadar uzatabilir.

Überstunden” ise, bir kişinin sözleşmede kararlaştırılan saatlerine ek olarak çalışılan herhangi bir saat olarak tanımlanmaktadır.

Prensip olarak, fazla mesai ancak işveren ve çalışan arasında önceden kararlaştırılırsa yapılmalıdır. işverenlerin yönlendirme hakkına sahip olması, onlara fazla mesai emri verme yetkisi vermez. Yine de acil durumlar için istisna uygulanabilmektedir. Örneğin, yaklaşan bir son teslimat tarih gibi organizasyonel hata veya yanlış yönetim nedeniyle ortaya çıkan zorluklar haklı olarak acil durum olarak kabul edilemez.

İşverenler, Almanya çalışma saatleri içerisindeki fazla mesailerini parasal olarak veya ücretli izin (TOIL) vererek telafi edebilir, Almanya’daki birçok işveren ikincisini tercih eder.

Kaynaklar :

Önerilen yazı : Almanya Market Fiyatları 2022

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.