Alman Silah Markaları 2022

Krieghoff

Almanya, tüm Avrupa ulusları arasında, ateşli silahların teknik yapımı konusunda en geniş üne sahip ülkedir. Geçen yüzyılda Mauser ismi hakimken, son zamanlarda Walther ve H&K gibi Alman silah markaları en çok ilişkilendirilen isimlerdir. Her iki Dünya Savaşı’ndan sonra silahsızlandırılan Alman mühendisliğinin silah tasarımları, ister Soğuk Savaş ister terörle savaş olsun, yenilikleri ve daha geniş bir küresel bakış açısıyla uygulanmaları açısından her zaman yeniden değerlendirildi.

Alman Tabanca Markaları listesinde geçmişin efsanevi markalarının yanı sıra günümüzün de popüler markalarını dahil ettik.

Sayfa İçeriği

MAUSER

Alman silah markaları ile ilgili bir tartışma Mauser Waffenfabrik’i dahil etmeden olamaz. Konigliche Waffen Schmeiden’deki cephanelik 31 Temmuz 1811’de kuruldu ve kısa bir süre sonra Obendorf’a transfer edildi. Andreas Mauser harika bir silah ustasıydı. Şirketi iki oğlu sayesinde, genel müdür olarak Wilhelm ve baş tasarımcı olarak Peter Paul Mauser altında genişledi. İlk ürünleri, Prusya askerlik hizmeti için kabul edilen Model 1871 Mauser idi.

Alman Silah Markaları : Mauser 1871

Model, bir sonraki gelişmeden önce birkaç değişiklik yaşadı: Fransa’nın 8 mm Lebel’i benimsemesinden ilham alan Alman ordusu, benzer bir tüfek talep etti. Model 1888, 8 mm Mauser serisini tanıttı. 1888, Avusturya Mannlicher modelini kopyaladı. Birkaç ülke tarafından Model 1889, 1890 ve 1891 olarak benimsenen aşağıdaki model, yeni bir Mauser model serisi başlattı.

Mauser 98

Bu, 1893 (1895, 1896) tarafından geliştirildi. Doruk tasarımı, Alman cıvata aksiyon tasarımının standardı haline gelen Mauser 98 idi. Hem askeri hem de ticari spor amaçlı kullanılır.

Mauser 12 ve Mauser 18 model tüfekleri Mauser’in kendi sitesinde inceleyebilirsiniz.

Mauser ayrıca ünlü C96 “Broomhandle” ve 1910 ve 1914 cep tabancaları da dahil olmak üzere çok sayıda tabanca tasarımı üretti.

Mauser C96

Tasarımları ayrıca dünyanın başka yerlerinde lisanslar altında üretildi. İki Dünya Savaşı arasında sınırlı üretim olan Oberndorf’taki Mauser fabrikası – cıvatalı tüfeklere ek olarak ikonik P08 Luger ve Walther P38 tabancaları da dahil olmak üzere başka silahlar da üretti

Luger P08

Daha yakın yıllarda şirket, hem polis hem de özel kullanım için pazarlanan başarılı bir kişisel tabanca serisi üretti. Bunlara P99, PPQ ve PPS serileri dahildir.

SIG SAUER

SIG Sauer, ateşli silahların tasarımı ve üretiminde yer alan iki kardeş şirket tarafından kullanılan bir Alman silah markasıdır. Orijinal şirket, SIG Sauer GmbH, 1976 yılında İsviçre’den Schweizerische Industries Gesellschaft (SIG) ve Almanya’dan J.P. Sauer & Sohn arasında bir ortaklık olarak kurulmuş bir Alman şirketidir. Şirket, 2007 yılında SIG Sauer Inc. olarak yeniden adlandırıldı ve 2000’den beri SIG Sauer GmbH’den organizasyonel olarak ayrıdır.

SIG SAUER P220

Ürünler arasında Yarı otomatik tabancalar, Tüfekler, Elektro-optikler, Dişli ve aksesuarlar bulunur. Markanın ünlü modelleri arasında P220, P229, P938, 1911, P226, LEGION, SIG716, SIG MPX, TANGO6, WHISKEY5, SIG516, MCX VIRTUS, TREAD, P365, ARMED PRO ve SIGM400 bulunmaktadır.

HECKLER & KOCH

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda, üç eski Mauser mühendisi; Edmund Heckler, Theodor Koch ve Alex Seidel, Orbendorf fabrikasından kurtarabildiklerini kurtardılar ve ihracat için hassas aletler yapmaya başladılar. Çok geçmeden, eski tüfek tasarımlarını keşfetmeye başladılar ve yeni kurulan Batı Alman Ordusu veya Bundeswehr için silah üretme fikrini araştırmaya başladılar.

HK G3 Piyade Tüfeği

1956 yılında, Batı Alman hükümetinin yeni bir savaş tüfeği arayışıyla açtığı ihaleye yanıt olarak H&K, G3 Tüfeği olarak adlandırılan başarılı tasarımı sundu. Bu başarının ardından 1966 yılında HK54’ü tanıttılar. Bu hafif makineli tüfek sonunda Machinepistole 5 (MP5) oldu. Kısa bir süre sonra 5.56 NATO mermisini ateşleyen bir varyant halini aldı.

HK, silah tasarımlarında polimer kullanımı ve tabancalarda el feneri için entegre bir ray kullanımı gibi ateşli silahlarda bir yenilik geçmişine sahiptir. Bu tarih, onu diğer Alman silah markaları ndan farklı kılıyor.

GERMAN SPORT GUNS

German Sport Guns, Alman silah piyasasına nispeten yeni girmiş bir şirkettir. 2002 yılında kurulan ve merkezi Almanya’nın Esne-Honingen kentinde bulunan şirket, ağırlıklı olarak havalı silahlar üretmekle birlikte, .22 Long Rifle fişek yatağına sahip belli başlı ateşli silah modellerinin kopyalarını da üretmektedir. H&K MP5 ve 416 tüfeklerinin yanı sıra Colt 1911 ve Sig Sauer tüfeklerinin de kopyalarını yapan GSG, küçük kalibre nedeniyle daha az incelemeye maruz kalırken, tam boyutlu ilham kaynaklarından daha kolay, daha ucuz ve daha kullanışlı silahların kopyalarını sunuyor.

GSG FireFly

German Sport Guns resmi web sitesi için tıklayın.

WALTHER’S ARMS

arl Walther GmbH veya kısaca Walther, bir Alman silah üreticisi ve PW Group’un bir yan kuruluşudur. Carl Walther tarafından 1886 yılında kurulan şirket, 100 yılı aşkın süredir Almanya’daki tesisinde ateşli silahlar ve havalı tabancalar üretmektedir. Walther Arms, Inc. şirketi Amerika Birleşik Devletleri Walther iş birimidir ve merkezi Fort Smith, Arkansas’ta bulunmaktadır.

Alman Silah Markaları: Walter’s Arms PPK 9 mm

Ürünler arasında Walther pk gibi Tabancalar, Walther LGR, Walther LG300, Walther LG400 gibi Havalı Tüfekler ve Gewehr 41, Gewehr 43, Walther G22 ve Walther WA 2000 gibi Ateşli Silah Tüfekleri ve Walther MPK/MPL, Walther p4, Walther p38k gibi Hafif Makineli Tüfekler de dahil olmak üzere çok çeşitli ateşli silahlar bulunmaktadır.

BLASER

Blaser R93

1993 yılında Blaser, güvenlik ve yenilikçi sürgü hareketli tasarımına odaklandığı için Avrupa pazarında büyük bir başarı olan Blaser R93 düz çekme mekanizmalı av tüfeğini geliştirdi

HARTMANN AND WEISS

Hartmann & Weiss GmbH (H&W), 1965’te kurulmuş Hamburg merkezli özel bir spor ateşli silah üreticisidir. Mauser 98 ve diğer birkaç temele dayalı pompalı tüfekler, üst ve alt, düşen blok tek tüfekler ve cıvata hareketli tüfekler dahil olmak üzere spor silahları üretiyorlar.

KRIEGHOFF

Krieghoff

Ulm’lu Alman av ve spor silahı üreticisi Krieghoff, tamamı şirketin ticari markası olan elle kurma cihazı/emniyeti ile donatılmış yenilikçi kırma ve bolt-action silahları ile tanınır. Dünyanın dört bir yanındaki hedef atıcıları da yok edilemez K-80 spor av tüfeğini takdir ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.