Alman Matkap Markaları 2022

Mandren boyutu

Elektrikli el aleti denilince Alman matkap markaları ilk akıllara gelenler arasında. Hilti, Bosch gibi Alman markaları piyasada sağlamlıkları ve güvenilirlikleri ile tüketicilerin bir numaralı tercihi konumunda. Bu yazıda size en iyi Alman malı matkap markalarından ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle matkap tercihimizin nasıl şekillenmesi gerektiği konusunu ele alalım.

Sayfa İçeriği

Matkap Özellikleri ve Aksesuarları

Voltaj

Daha yüksek voltaj her zaman daha yüksek tork ve daha etkili delme anlamına gelmese de, çok sayıda ağır işlerde kullanmayı planlıyorsanız, yüksek voltajlı bir matkap daha uygun olma eğiliminde olacaktır. Perde direkleri yerleştirmek veya paket mobilya montaj etmek gibi hafif, iç mekanda kendin yap işleri yapıyorsanız, düşük güçlü iyi bir matkap mükemmel bir şekilde yeterli olacaktır. Voltajlar genellikle 12V ile 24V arasında değişir.

Pil Kapasitesi

Tabiki şarj süresi ve uzun ömrü olan bir pil olmalıdır. Matkap pil kapasiteleri Ah (Amp saat) cinsinden ölçülür – genellikle bir pilin Ah değeri ne kadar fazlaysa, şarjı o kadar uzun sürer. Kapasiteler yaklaşık 1.5Ah ila 4.0Ah arasında değişir

Mandren boyutu

Mandren, matkap uçlarını veya döner zımpara veya tel tekerlek fırçaları gibi diğer aksesuarları yerleştirdiğiniz deliktir. Çoğu akülü matkap, 10 mm (3/8 inç) veya 13 mm (1/2 inç) ayna boyutuna sahiptir.

Maksimum tork ve tork ayarları

Maksimum tork, matkabın maksimum döner dönüş kuvvetidir; bu, duvar gibi sert malzemeleri delecekseniz önemli olabilir – bunun için bir kombine matkap kullanmayı düşünmeniz gerekir. Darbeli matkap. Tork ayarları, konu vidalama olduğunda çok önemlidir.

Kemer klipsi

Olmasa da olur diyebilirsiniz ama kemerine asabildiğiniz bir matkap yaptığınız iş sırasında size çok fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

LED ışık

Karanlık, kompakt alanlarda çalışmak zor olabilir, ancak bir LED ışık daha kesin ve kendinden emin bir şekilde çalışmanıza olanak tanır.

Otomatik kilitleme

Çoğu matkap, hız kontrolü bırakıldığında otomatik olarak kilitlenir, ancak bazı manuel modeller, mandrenin güvenli bir şekilde takıldığından emin olmak için bir anahtar yardımıyla kilitlemenizi isteyebilir.

Brushless motor Nedir?

Brushless Motor

Yaygın olarak kullanılan iki tip DC motor vardır: Fırçalı motorlar ve fırçasız motorlar (Brushless motor) (veya BLDC motorlar). Adlarından da anlaşılacağı gibi, DC fırçalı motorlarda, motorun dönüş yönünü değiştirmek neden olacak şekilde değiştirilmesi için kullanılan fırçalar bulunur. Fırçasız motorlar, mekanik komütasyon işlevini elektronik kontrol ile sağlanır.

Fırçasız DC motorlar, fırçalı motorlarla aynı manyetik çekim ve itme ilkesiyle çalışır, ancak biraz farklı şekilde yapılandırılmışlardır. Mekanik bir komütatör ve fırçalar yerine, statorun manyetik alanı elektronik komütasyon kullanılarak döndürülür. Fırçasız bir motorda, rotorda sabit mıknatıslar bulunur ve statorda sargılar bulunur. Fırçasız motorlar, yukarıda gösterildiği gibi rotor içeride olacak şekilde veya rotor sargıların dışında olacak şekilde (bazen “outrunner” motor olarak da adlandırılır) yapılabilir. Fırçasız bir motorda kullanılan sargı sayısına faz sayısı denir. Fırçasız motorlar farklı sayıda faz ile üretilebilse de, en yaygın olanı üç fazlı fırçasız motorlardır. Bir istisna olarak, yalnızca bir veya iki faz kullanabilen küçük soğutma fanlarıdır. Bir fırçasız motorun üç sargısı ya bir “yıldız” ya da bir “delta” konfigürasyonunda bağlanır. Her iki durumda da motora bağlanan üç kablo vardır ve sürücü tekniği ile dalga biçimi aynıdır.

Fırçasız motor bulunan matkaplar sürtünmeyi ve direnci azaltmak için tasarlanmıştır. Avantajları arasında daha yüksek bir güç-ağırlık oranı, daha yüksek hız ve daha fazla elektronik kontrol bulunur. Ancak fırçasız matkaplar daha pahalıdır.

Vites
Vavaş, kontrollü vidalama için iki dişli matkaplar en iyisidir.

Tungsten karbür

Tungsten matkap ucu

Beton, kaldırım levhaları veya metal gibi aşırı sert malzemelerle çalışıyorsanız, matkap ucunuzun tungsten karbür ile kaplı olduğundan emin olun. Bu, çelikten yaklaşık iki kat daha güçlüdür.

Darbeli hareket modu

Kombine matkaplara özel, darbeli hareket, beton gibi sert malzemeleri “darbelemek” için kısa, hızlı itmeler kullanır ve bu da daha az çabayla daha hızlı delme sağlar. Bazen darbeli delme modu olarak da adlandırılır. Mavi don ile yakın alakası vardır.

Alman Matkap Markaları

Mafell

Mafell Matkap A18 M bl

Alman matkap markaları arasında yer alan A 18M bl, yüksek verimli 18 V Brushless (fırçasız) ve işlemci kontrollü teknolojisi sayesinde daha küçük hafif pillerle (toplam ağırlık 1,8 kg’dir) mükemmel şekilde çalışır. Bireysel hücre durumu ve sıcaklığı, uzun hizmet ömrü için pil şarj seviyesi, bir düğmeye basılarak her zaman görüntülenebilir. Matkabın tabanında, hareket halindeyken işinizi kolaylaştıran LED’lerin yanı sıra iki adet kullanışlı manyetik uç tutucu ve makinenin sol veya sağ tarafına takılan kullanışlı bir kemer klipsi bulunur. Depolama ve taşıma için kompakt 16” x 12” x 7” T-MAX taşıma çantası, iki pil ve 120 V şarj cihazı kutu içeriğine dahildir.

Fein

Fein ASCM 18 QM 18v 2x5Ah Matkap

5 Ah batarya kapasitesi ile ortalamanın üstüne bir performans sergiler. 4 vitesli fırçasız motora sahiptir. Bataryalı ağırlığı 2.2 kg bataryasız ağırlığı 1.5 kg’dır. 18v’luk bu model ile 90 Nm tork elde edebilirsiniz.

Einhell

Alman matkap markaları : TC-ID 650 E

Einhell TE-ID 650 E çok yönlü bir cihaz olup ev, atölye ve şantiye gibi birçok yerdeki işlerinizde kullanabileceğiniz bir üründür. Delme, darbeli delme, geri dönüşlü delme ve vidalama fonksiyonları ile tüm delme-vidalama işleriniz için çok iyi bir yardımcıdır. Matkap uçları kolay değiştirmeye imkan veren mandren sayesinde hızlıca değiştirilebilir. Önseçimli elektronik hız kontrolü ile tam olarak istediğiniz gücü alabilirsiniz. Metal derinlik mesedi sürekli tekrarlayan delme işlerinizde büyük kolaylık sağlar. Sürekli çalışma kilidi ile devamlı çalışabilirsiniz. Pratik kemer kancası ile çalışmadığınız anlarda belinizde taşıyabilirsiniz.

Metabo

Son derece hafif olan Metabo Powermaxx BS12 Akülü Matkap, hemen hemen her kullanım için mükemmel bir alet seçimidir – süper kompakt bir tasarıma sahip olan BS12 12v Akülü Matkap, dar veya dar alanlarda kolayca kullanılabilir. Powermaxx BS12’nin kompakt yapısı, kullanıcıyı yormadan uzun süreli kullanım için hafif ve rahat olmasını sağlar.

Powermaxx BS12 hafif ve kompakt olmasına rağmen, evin her yerinde veya üzerinde çalıştığınız projede kullanım için 40 Nm’ye kadar torkla ciddi bir güç sağlıyor. 12v pil, BS12’ye kolayca güç sağlayabilir ve gece lambası işlevine sahip entegre bir LED Çalışma Işığı, çalışma alanınızda optimum parlaklık sağlar. Ayrıca Powermaxx BS12 ile birlikte, kolay saklama için kullanışlı bir kemer kancası ve hızlı erişim için aletin sol veya sağ tarafına sabitlenebilen bir uç tutucu dahildir.

Other German Drill Brands

Bosh

Fein

Hilti

Stihl

Festool

DeWALT

Flex-Elektrowerkzeuge

390₺0,939943alman malı matkap markaları140₺0,809442alman malı şarjlı matkap markaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.